PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Seniorzy na rynku pracy. Trzy czwarte z nich żyje tylko z emerytury

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 30 wrz 2019 10:25

Emerytura lub renta to główne źródło utrzymania dla ponad 75 proc. wszystkich Polaków po 60. roku życia. W 2018 roku przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę w gospodarstwach domowych, które tworzyły wyłącznie osoby starsze (w wieku 60 lat i więcej) wyniósł 1970 zł.

Seniorzy na rynku pracy. Trzy czwarte z nich żyje tylko z emerytury
W 2018 roku ludność aktywna zawodowo w wieku 60 lat i więcej liczyła 1 mln 282 tys. Fot. shutterstock
REKLAMA
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało "Informację o sytuacji osób starszych w Polsce za 2018 r."
  • Gospodarstwa domowe wyłącznie z osobami w wieku 60 lat i więcej utrzymywały się przede wszystkim z emerytur lub rent, które stanowiły 77,9 proc. ich dochodów.
  • Dochód rozporządzalny na osobę w rodzinie różnił się w ujęciu miasto-wieś aż o ponad 400 zł.

Z raportu resortu wynika, że w 2018 roku przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną  osobę w gospodarstwach domowych, które tworzyły wyłącznie osoby starsze (w wieku 60 lat i więcej) wyniósł 1970 zł i był o 15,6 proc. wyższy niż w gospodarstwach, w skład których wchodziły wyłącznie osoby młodsze, mające poniżej 60 lat.

Eksperci wskazują, że w rodzinach, na które składały się wyłącznie osoby w wieku 60 lat i więcej dominowały gospodarstwa 1 i 2-osobowe, podczas gdy w skład gospodarstw domowych bez osób starszych wchodziło przeciętnie około 3 osób (w tym dzieci, które pozostawały na utrzymaniu). W porównaniu do 2017 r. nastąpił wzrost dochodów na 1 osobę w gospodarstwach domowych wyłącznie z osobami starszymi, w wieku 60 lat i więcej o 4,3 proc. podczas, gdy w gospodarstwach, wyłącznie z osobami młodszymi, w wieku poniżej 60 lat ten wzrost był nieco wyższy o 6,1 proc..

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przeciętne miesięczne dochody na jedną osobę w gospodarstwach domowych według liczby osób w wieku 60 lat i więcej w gospodarstwie domowym w 2018 roku

Gospodarstwa domowe wyłącznie z osobami w wieku 60 lat i więcej utrzymywały się przede wszystkim z emerytur lub rent, które stanowiły 77,9 proc. ich dochodów. Przy czym warto zaznaczyć dużą rozbieżność między kwotami, za jakie żyli starsi mieszkańcy wsi i miast. Na wsiach było to 1660,4 zł. W drugim przypadku wynosiła ona 2077,76 zł.

 Aktywność zawodowa osób starszych

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Seniorzy na rynku pracy. Trzy czwarte z nich żyje tylko z emerytury

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • raczek 2019-10-30 20:01:00

    Sporo emerytów z tego co obserwuje sasiadow jakos sobie dorabia na boku. Nie ma sie co dziwic, przeciez to co dostaja to jest dramat. Oni nie załapali sie na ppk i to w sumie nauczka dla nas zeby jednak brać co daja zeby nie trzeba było robic do śmierci

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA