PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Senatorowie dali zielone światło nowelizacji dot. uznawania kwalifikacji zawodowych

  • Autor: PAP
  • 21 lip 2022 19:43

Senat poparł nowelizację ustaw o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych zmierzających do dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. Nie zaproponował do niej żadnych poprawek

Senatorowie dali zielone światło nowelizacji dot. uznawania kwalifikacji zawodowych
Posiedzenie Senatu (fot. PAP/Leszek Szymański)
REKLAMA
  • Chodzi o nowelizację ustaw: o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.
  • Projekt nowelizacji przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
  • O przyjęcie nowelizacji bez poprawek wnioskowały senackie Komisje: Nauki, Edukacji i Sportu oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poprawek nie zgłoszono też podczas dyskusji na posiedzeniu plenarnym Senatu.

Za przyjęciem noweli bez poprawek głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja dotycząca kwalifikacji zawodowych trafi teraz do prezydenta.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wyjaśnił w czwartek na posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, nowelizacja wynika z konieczności zapewnienia prawidłowego wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Podał, że Komisja Europejska wskazała "na pewne uchybienia" we wdrożeniu jej do polskiego porządku prawnego.

W nowelizacji na nowo określono, wobec jakich zawodów przepisy ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE nie będą stosowane. I tak nie będą stosowane do zawodu notariusza, a także do zawodów regulowanych oraz działalności regulowanych, bezpośrednio i szczególnie związanych z wykonywaniem władzy publicznej w Polsce.

W noweli są też przepisy dotyczące stosowania tzw. środków wyrównawczych w przypadku stwierdzenia istotnie różniącego się materiału, jeśli chodzi o kształcenie lub szkolenie odbyte przez osobę, która ubiega się o uznanie kwalifikacji zawodowych w innym państwie członkowskim UE. "Istotnie różniący się materiał" będzie oznaczał - w myśl zapisów noweli - materiał obejmujący nabytą wiedzę, umiejętności i kompetencje, które mają zasadnicze znaczenie dla wykonywania zawodu, i w odniesieniu do którego kształcenie odbyte przez wnioskodawcę wykazuje istotne, pod względem treści, różnice, w porównaniu z zakresem kształcenia wymaganym w RP.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senatorowie dali zielone światło nowelizacji dot. uznawania kwalifikacji zawodowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA