Senat zaakceptował trzecią transzę deregulacji

Obejmująca sto zawodów trzecia, najobszerniejsza transza deregulacji została zaakceptowana przez Senat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Senat zaakceptował trzecią transzę deregulacji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 lip 2015 21:09


Łącznie dotychczas deregulacja w trzech transzach objęła 247 zawodów, 70 z nich przestało być regulowanych, zaś do pozostałych ułatwiono dostęp.

Za nowelizacją regulującą warunki dostępu do wykonywania określonych zawodów i obejmującą kilkanaście ustaw, wraz w poprawkami, głosowało 53 senatorów, dwóch było przeciw, 29 się wstrzymało.

50 poprawek do nowelizacji ustawy

Senatorowie przyjęli ponad 50 poprawek do nowelizacji, w większości legislacyjnych. Jedna z nich zakłada np., że osoba ubiegająca się o pracę na stanowisku kustosza dyplomowanego powinna mieć stopień doktora "w dziedzinie związanej z zakresem gromadzonych w muzeum zbiorów lub stopień doktora sztuki w tej dziedzinie". Inna z poprawek skreśla zapis o obowiązku "samodenuncjacji" lekarza lub psychologa w sytuacji skutkującej utratą uprawnień.

Czytaj też: Deregulacja zawodów nie pomogła w stworzeniu zbyt wielu nowych miejsc pracy

Senator Aleksander Pociej (PO) pytał podczas debaty, jak to się stało, że do noweli trzeba wprowadzić aż tyle poprawek. "Można mieć wątpliwości do jakości tego prawa" - mówił.

Sprawozdawca, senator Jan Michalski (PO) odpowiadał, że poprawki zostały przygotowane przez senackie biurolegislacyjne, w porozumieniu z resortem sprawiedliwości. Dodał, że można tylko biuro pochwalić za to, że potrafi wychwycić aż tyle niedociągnięć w ustawie.

Koncepcja deregulacji przed trzema laty była jednym z głośniejszych projektów rządu, jej zwolennikiem był m.in. ówczesny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak wówczas wskazywano, Polska była w czołówce europejskich krajów pod względem liczby zawodów regulowanych - zgodnie z szacunkami profesji takich w naszym kraju było 380.

Trzecia transza deregulacji

Wśród zawodów objętych trzecią transzą deregulacji są profesje pożarnicze, geologiczne i górnicze oraz m.in.: muzealnik, rzecznik patentowy, doradca inwestycyjny, tłumacz przysięgły, konserwatorzy zabytków, rzeczoznawcy, a także maklerzy papierów wartościowych i giełd towarowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.