PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Senat za redakcyjną poprawką do zmian poprawiających ochronę roszczeń pracowniczych

  • Autor: PAP/JS
  • 15 lip 2017 7:00

Senat przyjął jedną redakcyjną poprawkę do zmian poprawiających ochronę roszczeń pracowniczych. Nowelizacja ustawy, którą Sejm przyjął 7 lipca, zakłada przyspieszenie pomocy finansowej dla pracowników, którzy stracili pracę w wyniku niewypłacalności pracodawcy.

Senat za redakcyjną poprawką do zmian poprawiających ochronę roszczeń pracowniczych
W zmianie ustawy zdefiniowano szczegółowo pojęcie faktycznego zaprzestania działalności (fot.fotolia)
REKLAMA

• Nowe rozwiązania m.in. umożliwiają wypłatę należnego pracownikowi ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

• Zmiana prawa wydłuża też tzw. okresy referencyjne (odniesienia) między rozwiązaniem stosunku pracy a datą niewypłacalności pracodawcy - z 9 do 12 miesięcy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W nocy z piątku na sobotę (14/15 lipca) za przyjęciem ustawy wraz z poprawką jednogłośnie głosowało 85 senatorów.

Ustawa, której projekt przygotował resort rodziny i pracy, zakłada m.in. przyspieszenie udzielania pomocy finansowej pracownikom, którzy w przypadku faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę zostali pozbawieni pracy i świadczeń związanych z zatrudnieniem.

W zmianie ustawy zdefiniowano szczegółowo pojęcie faktycznego zaprzestania działalności - doprecyzowano przypadki, w których będzie możliwa wypłata zaliczek na poczet niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń pracowniczych.

Nowelizacja przewiduje też rozszerzenie katalogu świadczeń, które przysługują pracownikom w przypadku niewypłacalności pracodawcy oraz wydłużenie tzw. okresów referencyjnych, uprawniających do uzyskania świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Nowe rozwiązania m.in. umożliwiają wypłatę należnego pracownikowi ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nie tylko za rok, w którym ustał stosunek pracy, ale również za rok poprzedzający. Według noweli wypłata świadczenia związanego z ekwiwalentem za urlop wypoczynkowy będzie możliwa również w sytuacji, gdy stosunek pracy ustał nie później niż 4 miesiące po dacie niewypłacalności.

Zmiana prawa wydłuża też tzw. okresy referencyjne (odniesienia) między rozwiązaniem stosunku pracy a datą niewypłacalności pracodawcy - z 9 do 12 miesięcy. Resort liczy, że dzięki tej zmianie zostaną objęte ochroną osoby, w których przypadku uprawnienie do świadczenia nie mieściło się w przyjętych dotychczas okresach referencyjnych. Zmiana ta spowoduje również rozszerzenie ochrony roszczeń pracowniczych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat za redakcyjną poprawką do zmian poprawiających ochronę roszczeń pracowniczych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA