Senat w piątek wieczorem opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji ustawy covidowej. Przewiduje ona, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym.

- Teraz senacką uchwałą za odrzuceniem nowelizacji tej ustawy zajmie się w sobotę Sejm. Głosowania w izbie niższej zaplanowano na godzinę 13.00.
- To już kolejna nowelizacja ustawy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (tzw. ustawy covidowej).
- Za jej odrzuceniem głosowało w piątek wieczorem 51 senatorów, przeciw było 47. Nikt się nie wstrzymał.
Sejm pod koniec października przegłosował poprawki Senatu do ustawy covidowej. Posłowie poparli - mimo negatywnego stanowiska rządu - poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie. Regulacja została podpisana przez prezydenta, ale nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Następnego dnia Sejm uchwalił kolejną nowelizację. Jej projekt został złożony przez PiS w celu - jak wskazano w uzasadnieniu - naprawy błędu tzw. konwalidacji podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli covidowej. Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył, że ustawa covidowa w obecnym brzmieniu jest efektem pomyłki w głosowaniach i jej wejście w życie oznaczałoby wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom.
Dlatego też kolejna nowelizacja przewiduje, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym.
Senacka komisja zdrowia 17 listopada opowiedziała się za odrzuceniem tej nowelizacji i takie stanowisko przekazała na plenarnym posiedzeniu Senatu. W czasie procedowania nowelizacji przewijał się argument, że nowelizacja jest przede wszystkim niezgodna z zapisami konstytucji. Na naruszenie zasady równości zawartej w art. 32 ustawy zasadniczej wskazywało także Biuro Legislacyjne Senatu w czasie posiedzenia komisji. Argument ten powrócił również w czasie dyskusji na posiedzeniu plenarnym w Senacie w czwartek. Nowelizacja została odesłana wtedy ponownie do prac w komisji, która w piątek rano opowiedziała się po raz drugi za jej odrzuceniem.

KOMENTARZE (0)