PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Senacka komisja za odrzuceniem poprawek do ustawy o zerowym PIT

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych opowiedziała się w piątek (12 lipca) za przyjęciem bez poprawek ustawy o tzw. zerowym PIT osób do 26. roku życia. Komisja sprzeciwiła się poprawce Jana Rulewskiego wydłużającej okres ulgi do 30. roku życia - będzie ona głosowana jako "wniosek mniejszości".

  • Autor: PAP/KDS
  • 12 lip 2019 10:26
Senacka komisja za odrzuceniem poprawek do ustawy o zerowym PIT
Zmiany mają zacząć działać od 1 sierpnia 2019 roku. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • Komisja opowiedziała się za przyjęciem nowelizacji bez poprawek.
  • Zmiany mają zacząć działać od 1 sierpnia 2019 roku.
  • Osoby, które obejmie ustawa, będą mogły oczekiwać, że od tego czasu do końca roku zaliczki na ich podatek nie będą pobierane.

Swoją poprawkę - jedyną zgłoszoną podczas debaty plenarnej do rządowej nowelizacji ustawy o PIT, ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Rulewski (niezrz.) tłumaczył tym, że wielu absolwentów np. medycyny dopiero w wieku ok. 25-26 lat wchodzi na rynek pracy. Tym samym w obecnym brzmieniu ustawy niemożliwe jest, aby skorzystali z pełnego wymiaru ulgi, chyba że w czasie studiów pracują. Jak wskazał senator, w czasie studiów technicznych możliwości pracy są ograniczone ze względu na nakład nauki. Poprawka wydłuża okres ulgi dla studentów - z wyłączeniem nauk społecznych - okres ulgi do 30. roku życia. Rulewski przygotował także autopoprawkę, która rozszerza ulgę także na dochody z tytułu umów o dzieło.

Poprawce Rulewskiego sprzeciwił się rząd. Wiceminister finansów Tadeusz Kościński mówił, że zasadniczym celem ustawy jest zmniejszenie kosztu wejścia na rynek pracy i pomoc ludziom młodym w wyjściu z szarej strefy. Poza tym, zdaniem resortu finansów, umowy o dzieło są już nagradzane w pewien sposób 50-proc. kosztami uzyskania przychodów przy przeniesieniu praw autorskich do tego dzieła, a inicjatywa ministerstwa służy czemu innemu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przewodniczący komisji Grzegorz Bierecki (PiS) mówił, że ustawa ma wejść w życie 1 sierpnia 2019 roku. - Zmiany wprowadzane na poziomie senackim opóźniłyby wejście, albo uniemożliwiłby wejście tej bardzo dobrej ustawy.

Kazimierz Kleina (PO-KO) ocenił, że takie zdanie jest manipulacją, bowiem mimo wprowadzenia poprawki ustawa mogłaby wejść w życie 1 sierpnia. - To będzie przesunięcie ostatecznego przegłosowania o kilka dni (za tydzień jest posiedzenie Sejmu). Z punktu widzenia formalnego nie ma żadnych przeszkód. Wiele ustaw w tej kadencji było uchwalanych w ciągu jednego dnia, następnego dnia były podpisywane przez prezydenta. Może są inne argumenty, ale tego argumentu nie ma - podkreślił Kleina.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senacka komisja za odrzuceniem poprawek do ustawy o zerowym PIT

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA