Po ponad dwóch i pół roku pracy, 1 grudnia sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej. Tymczasem ponad połowa Polaków nic nie słyszała na temat procedowanych zmian.

- Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej. Uchwalona ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie będzie przedmiotem obrad. Prace nad przepisami rozpoczęły się kilka miesięcy po wybuchu pandemii, wiosną 2020.
- Polska platforma do wideokonferencji i webinarów ClickMeeting w październiku tego roku opublikowała badanie, z którego wynikało, że 32 proc. respondentów uważa, że zmiany dotyczące pracy zdalnej powinny zostać wprowadzone dużo wcześniej.
- Co trzeci ankietowany pozytywnie oceniał planowaną wtedy jeszcze nowelizację. Jednocześnie wciąż ponad połowa (52 proc.) Polaków nic nie słyszała na ten temat.
– Nasza rzeczywistość w ciągu kilku ostatnich lat zmieniła się nie do poznania. Praca zdalna na dobre zagościła w naszej przestrzeni. Jak pokazują nasze badania, blisko ⅓ Polaków uważa, że praca online to dobre rozwiązanie. Myślę, że to ważne, że rząd przyjął omawianą nowelizację. To pomoże pracownikom w uregulowaniu ich sytuacji, ale również da konkretne narzędzia pracodawcom. Uważam, że każdy z nas skorzysta dzięki tej decyzji – komentuje Dominika Paciorkowska, dyrektor zarządzająca ClickMeeting.
Przyjęta przez posłów nowela wprowadza do Kodeksu pracy definicję pracy zdalnej, zgodnie z którą będzie to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy.
Czytaj więcej: Praca zdalna będzie na stałe wprowadzona do przepisów
Zapisano w niej również, że praca zdalna może być wykonywana także okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Praca zdalna w tej formie znajdzie zastosowanie w okolicznościach incydentalnych, uzasadnionych wyłącznie potrzebą pracownika. Przykładem może być konieczność opieki nad potrzebującym doraźnego wsparcia członkiem rodziny.


KOMENTARZE (0)