PARTNERZY PORTALU

Sejm uchwalił pracę zdalną. Ponad połowa Polaków nic nie słyszała o zmianach

  • KDS
  • 2 gru 2022 22:47

Po ponad dwóch i pół roku pracy, 1 grudnia sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej. Tymczasem ponad połowa Polaków nic nie słyszała na temat procedowanych zmian.

Sejm uchwalił pracę zdalną. Ponad połowa Polaków nic nie słyszała o zmianach
Według 32 proc. Polaków projekt nowelizacji w odniesieniu do pracy zdalnej powinien być wprowadzony wcześniej. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej. Uchwalona ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie będzie przedmiotem obrad. Prace nad przepisami rozpoczęły się kilka miesięcy po wybuchu pandemii, wiosną 2020.
  • Polska platforma do wideokonferencji i webinarów ClickMeeting w październiku tego roku opublikowała badanie, z którego wynikało, że 32 proc. respondentów uważa, że zmiany dotyczące pracy zdalnej powinny zostać wprowadzone dużo wcześniej.
  • Co trzeci ankietowany pozytywnie oceniał planowaną wtedy jeszcze nowelizację. Jednocześnie wciąż ponad połowa (52 proc.) Polaków nic nie słyszała na ten temat.

– Nasza rzeczywistość w ciągu kilku ostatnich lat zmieniła się nie do poznania. Praca zdalna na dobre zagościła w naszej przestrzeni. Jak pokazują nasze badania, blisko ⅓ Polaków uważa, że praca online to dobre rozwiązanie. Myślę, że to ważne, że rząd przyjął omawianą nowelizację. To pomoże pracownikom w uregulowaniu ich sytuacji, ale również da konkretne narzędzia pracodawcom. Uważam, że każdy z nas skorzysta dzięki tej decyzji – komentuje Dominika Paciorkowska, dyrektor zarządzająca ClickMeeting.

Przyjęta przez posłów nowela wprowadza do Kodeksu pracy definicję pracy zdalnej, zgodnie z którą będzie to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy.

Czytaj więcej: Praca zdalna będzie na stałe wprowadzona do przepisów

Zapisano w niej również, że praca zdalna może być wykonywana także okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Praca zdalna w tej formie znajdzie zastosowanie w okolicznościach incydentalnych, uzasadnionych wyłącznie potrzebą pracownika. Przykładem może być konieczność opieki nad potrzebującym doraźnego wsparcia członkiem rodziny.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm uchwalił pracę zdalną. Ponad połowa Polaków nic nie słyszała o zmianach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA