Sejm przyjął w piątek (19 czerwca) 91 ze 126 poprawek zgłoszonych przez Senat do tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0. Wszystkie przyjęte poprawki zyskały wcześniej pozytywną rekomendację sejmowej komisji finansów publicznych. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

- Wśród przyjętych poprawek Senatu znalazły się wszystkie, na przyjęcie których zgodził się w czasie posiedzenia komisji rząd.
- Przyjęto też poprawki, które pozwalają, by wniosek o świadczenie postojowe mogli składać do ZUS również sami zainteresowani, w przypadku odmowy złożenia wniosku przez zleceniodawcę.
- Tarcza antykryzysowa 4.0 reguluje też możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, a także wydłuża do 28 czerwca br. okres, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy.
Jak poinformował przed głosowaniami szef komisji finansów Henryk Kowalczyk, spośród 91 rekomendowanych przez komisję poprawek 32 miały charakter legislacyjny, a 59 - merytoryczny.
Wśród przyjętych poprawek Senatu znalazły się wszystkie, na przyjęcie których zgodził się w czasie posiedzenia komisji rząd. Znaczna część z nich to poprawki legislacyjne opracowane przez senackich prawników. Według Senatu doprecyzowują one przepisy, eliminują wątpliwości interpretacyjne, korygują dostrzeżone uchybienia i luki, czy usuwają błędy legislacyjne czy regulacje bezprzedmiotowe.
Zgodnie z przyjętą poprawką Senatu, nieco zmieniony został tytuł ustawy oraz przepis określający jej zakres. Nowa nazwa to ustawa o "dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19".
Czytaj też: Wprowadzono ponad 100 poprawek do ustawy o tarczy antykryzysowej 4.0
Przyjęto poprawkę, która ma na celu uregulowanie kwestii związanych z przedłużaniem terminu ważności zabezpieczeń należytego wykonania umów w sprawie zamówień publicznych tak, by uwzględniały i równoważyły interesy wszystkich stron.
W ustawie znalazła się też senacka poprawka, która doprecyzowuje definicję "powierzchni handlowej" w galeriach handlowych powyżej 2000 m kw., aby wynikało z niej jednoznacznie, że obejmuje ona swoim zakresem również lokale, w których świadczone są usługi, w tym usługi gastronomiczne. Założono przy tym, że zmiana ta wejdzie w życie z mocą wsteczną od 31 marca 2020 r.

KOMENTARZE (0)