Sawicki: Nie ma pewności czy system ZUS-owski w przyszłości będzie nadal wydolny

Minister rolnictwa Marek Sawicki mówi, że dopóki współrządzi PSL, system ubezpieczenia emerytalno-rentowego dla rolników - KRUS - będzie oddzielny od ZUS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sawicki: Nie ma pewności czy system ZUS-owski w przyszłości będzie nadal wydolny

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 wrz 2015 19:36


Minister zapowiada, też, że dopóki współrządzi PSL, system ubezpieczenia emerytalno-rentowego dla rolników - KRUS - będzie oddzielny od ZUS. S . Minister zaznaczył, że nie oznacza to, że systemu KRUS nie trzeba modyfikować. - Co do tego jesteśmy otwarci - zapewnił.

- Jeżeli chodzi o ubezpieczenia zdrowotne, to jeżeli poziom dochodów będzie przybliżał się do średniej dochodów ludności pozarolniczej, to warto o tym rozmawiać. Są dzisiaj takie gospodarstwa, w których zarówno składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe jak i składka na ubezpieczenie zdrowotne do KRUS są wyższe niżby miały w ZUS - dodał Sawicki. Dodał, że takie obciążenia mają duże gospodarstwa powyżej 300 hektarów.

- Zastanawiam się chociażby nad taką koncepcją, gdzie KRUS byłaby raczej systemem zbierającym opłaty, jeżeli chodzi o system rolny, natomiast sprawa dystrybucji środków, wypłaty emerytur i rent mogłaby odbywać się na warunkach podobnych jak w ZUS, co będzie oznaczało, że i poziom uposażenia będzie wyższy - mówił Sawicki. Podkreślił jednak, że nie ma pewności, czy system ZUS-owski będzie nadal systemem wydolnym.

- Nie mam do końca pewności, czy system ZUS-owski w tym kształcie, w jakim go w tej chwili mamy, nawet po tej reformie emerytalnej (podwyższającej wiek emerytalny), będzie nadal systemem wydolnym, czy jednak nie będziemy sięgali do wzoru KRUS-owskiego, do wzoru kanadyjskiego, czy szwedzkiego i dyskutowali o takim obywatelskim systemie, gdzie państwo gwarantuje pewne minimum (emerytury), a obywatel później decyduje o tym, co więcej - powiedział Sawicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.