Samotni ojcowie mogą skorzystać z urlopu i zasiłku macierzyńskiego

Gdy matka umrze lub porzuci dziecko ojciec ma prawo do urlopu macierzyńskiego - przewidują przepisy znowelizowanej ustawy o świadczeniach pieniężnych, które właśnie weszły w życie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Samotni ojcowie mogą skorzystać z urlopu i zasiłku macierzyńskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 sie 2015 19:32


Dzięki zmianom ojciec dziecka lub ubezpieczony członek najbliższej rodziny będzie mógł skorzystać z zasiłku macierzyńskiego w przypadku: śmierci matki dziecka, porzucenia przez nią malucha oraz gdy nie może ona sprawować nad nim opieki.

Śmierć matki

Przepisy przewidują, że w przypadku śmierci matki bądź też porzucenia przez nią dziecka w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko, przysługuje prawo do wykorzystania tej części urlopu macierzyńskiego, której nie wykorzystała matka.

Czytaj też: Urlop rodzicielski: Bardziej opłaca się matkom niż ojcom

Zły stan zdrowia matki

Matka, która ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz której stan zdrowia nie pozwala na sprawowanie opieki nad dzieckiem ma prawo do zrezygnowania z reszty urlopu na rzecz ojca dziecka – jeśli wykorzysta co najmniej 8 tygodni tego urlopu. Reszta niewykorzystanego urlopu może być wykorzystana przez ojca dziecka, na jego pisemny wniosek.

Więcej możliwości dla ojców

Dotychczas ojciec mógł skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, gdy sam był ubezpieczony, matka była do niego uprawniona i wykorzysta pierwsze 14 tygodni zarezerwowanego wyłącznie dla niej urlopu. W innym przypadku ojciec, nawet jeśli pracował i opłacał składki, nie mógł z niego skorzystać.

Czytaj też: Matki częściej biorą urlop rodzicielski niż ojcowie. Dlaczego?

Znowelizowana ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dotyczy również m.in. e-zwolnień lekarskich, ale dla tego rozwiązania zastosowano dłuższe vacatio legis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.