×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sąd nie zgodził się na areszt dla dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej

  • Autor: PAP/JS
  • 5 paź 2016 18:19

Kielecki sąd nie uwzględnił w środę wniosku prokuratury o areszt dla dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej Janusza K., podejrzanego m. in. o przekroczenie uprawnień i utrudnianie przetargu o wartości 1,3 mln zł – poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach Jan Klocek.

Sąd nie zgodził się na areszt dla dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Janusz K. został zatrzymany przez policję w poniedziałek, w związku z postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową Kielce-Wschód, dotyczącym nieprawidłowości w działalności muzeum.

Mężczyzna we wtorek (4 października) usłyszał trzy zarzuty. Dwa pierwsze dotyczą: utrudniania przetargu publicznego o wartości 1,3 mln zł oraz przekroczenia uprawnień i niepopełnienia obowiązków w związku z niekorzystnym gospodarowaniem mieniem muzeum. Trzeci to zarzut wyrządzenia instytucji - w związku z realizowanym przetargiem na inwestycję budowlaną - znacznej szkody majątkowej, w kwocie nie mniejszej niż milion zł, w związku z przekroczeniem kompetencji przy zarządzaniu muzeum.

Dyrektor podczas przesłuchania złożył wyjaśnienia i nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o trzymiesięczny areszt wobec podejrzanego.

Sąd Rejonowy w Kielcach nie uwzględnił wniosku o areszt. Jak wyjaśniał sędzia Klocek, uznając jednak wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez Janusza K. zarzucanego mu czynu, zwianego z utrudnianiem przetargu, zastosował wobec niego 250 tys. zł poręczenia majątkowego (które mężczyzna ma wpłacić w ciągu dwóch tygodni) i zakaz opuszczania kraju. Sąd nakazał także dyrektorowi powstrzymanie się od wszelkich funkcji związanych z zarządzaniem muzeum.

"Sad uznał, że materiał dowodowy w sprawie został zgromadzony niemal w całości. Zabezpieczono takie dowody jak m.in. dokumentację, przesłuchano świadków. Nie istnieje obawa matactwa ze strony dyrektora i dlatego nie ma konieczności zastosowania najsurowszego środka zapobiegawczego - aresztu" - wyjaśniał Klocek.

Postanowienie nie jest prawomocne - strony mają siedem dni na złożenie zażalenia. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, Januszowi K. grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

W tej samej sprawie zarzut utrudniania przetargu publicznego o wartości 1,3 mln zł usłyszał świętokrzyski przedsiębiorca Andrzej K. Podejrzany, podczas wtorkowego przesłuchania przyznał się. Prokurator zastosował wobec niego 200 tys. zł poręczenia majątkowego i dozór policji. Mężczyzna ma też zakaz opuszczania kraju. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd nie zgodził się na areszt dla dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA