Są pierwsze wyniki kontroli płacy minimalnej i 13 zł. Mogłoby być lepiej

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła już ok. 3 tys z zapowiadanych 20 tys. kontroli dotyczących stosowania przez pracodawców przepisów o płacy minimalnej i minimalnej stawce godzinowej. O ich wynikach rozmawiamy z  Dariuszem Mińkowskim, zastępcą Głównego Inspektora Pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Są pierwsze wyniki kontroli płacy minimalnej i 13 zł. Mogłoby być lepiej

PODZIEL SIĘ


Autor: AW

www.pulshr.pl

19 maj 2017 7:26


Przypomnijmy, od 1 stycznia obowiązują przepisy określającą płacę minimalną na poziomie 2.000 zł oraz najniższą stawkę godzinową na poziomie 13 zł.

Państwowa Inspekcja Pracy od lutego sprawdza czy i jak pracodawcy wywiązują się z tego obowiązku.

- Z przeprowadzonych do tej pory ok. 3 tys. kontroli wynika, że w 28 proc. zakładów nadal dochodzi do naruszeń przepisów w tym zakresie. Naruszenia dotyczą braku ewidencji pracy, braków w dokumentacji, sytuacji, gdy w umowach cywilnoprawnych nie zostały określone formy informowania o faktycznie przepracowanych godzinach oraz tych najgorszych sytuacji – nieterminowych lub niewypłaconych wynagrodzeń – mówił w rozmowie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Dariusz Mińkowski, zastępca Głównego Inspektora Pracy.

Jak dodał, zaniżanie wynagrodzeń dotyczy ok. 9 proc. pracodawców. - Można powiedzieć, że co 10 pracodawca narusza w tym zakresie przepisy – kontynuował Mińkowski.

PIP sprawdza ponadto czy nie dochodzi do obejścia przepisów o minimalnych stawkach poprzez potrącenia oraz czy umowy cywilno-prawne a nie są ukrytymi stosunkami pracy.

Cała wypowiedź w wideo poniżej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Werrty 2017-05-19 12:58:11

Czyli pip stwierdził, ze w 300 firmach zaniżano płace. Na rynku działa ok 2 mln przedsiębiorców.