PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jak zmniejszać różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn? RPO formułuje uwagi

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • 11 sie 2020 8:55

Jak podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich, idea likwidowania luki płacowej jest słuszna, ale sposób, w jaki to chcą zrobić posłowie, w jego opinii nie będzie skuteczny. Tymczasem Polki zarabiają o 1/5 mniej od Polaków. "Niższym płacom kobiet nie da się przeciwdziałać dopisując do Kodeksu Pracy istniejące już w nim zakazy" - czytamy w komunikacie RPO. Jego zdaniem dużo skuteczniejsze byłoby przyznanie pracownikom praw do informacji o płacach i nałożenie na pracodawców obowiązków sprawozdawczych.

Jak zmniejszać różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn? RPO formułuje uwagi
RPO sugeruje wprowadzenie do Kodeksu pracy rozwiązań opartych na doświadczeniach państw Unii Europejskiej (fot. Shutterstock, Inc.)
REKLAMA
  • Sejm zajmuje się poselskim projektem zmian Kodeksu pracy, rozszerzającym definicję mobbingu o problem niższych wynagrodzeń kobiet względem mężczyzn za taką samą pracę tej samej wartości.
  • W przepisach ma znaleźć się sformułowanie, że niedopuszczalne jest „różnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika”.
  • Po pierwszym czytaniu 22 lipca 2020 r. projekt został skierowany do prac w Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Rzecznik Praw Obywatelskich, który z zadowoleniem przyjął informacje o podjęciu prac legislacyjnych nad likwidacją luki płacowej, zwraca uwagę, że problem nie dotyczy indywidualnych przypadków nierównych płac, ale szerszego zjawiska i nierówności w przeciętnych wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Swoje uwagi RPO przedstawił posłom i ministrowi rodziny, pracy i polityki społecznej. Zaopatrzył je w dane statystyczne, informacje o badaniach socjologicznych i odwołania do przepisów polskich i europejskich.

- Przepisy zakazujące różnicowania płac między kobietami i mężczyznami na poziomie indywidualnym już w Polsce mamy (bo wdrożyliśmy do Kodeksu Pracy dyrektywę unijną 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy - nierównego traktowania ze względu na płeć wprost zakazuje art. 11 Kodeksu Pracy) - wyjaśnia Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

Czytaj też: Za podobną pracę podobne wynagrodzenie. Związek apeluje o respektowanie prawa

- A mimo to Polki zarabiają prawie o 1/5 mniej od Polaków. Jest tak dlatego, że przyczyny tego zjawiska są dużo głębsze: wynikają m.in. ze stereotypowych przekonań dotyczących aktywności zawodowej kobiet, nadmiernego obciążenia kobiet pracami domowymi i opiekuńczymi na ich wybory zawodowe, czy ograniczonego dostępu kobiet do najwyższych stanowisk. To wszystko sprawia, że możliwość realizowania ambicji i zamierzeń zawodowych przez kobiety jest w praktyce ograniczona, a w perspektywie rodzi ryzyko ubóstwa emerytalnego kobiet - uważa Bodnar.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak zmniejszać różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn? RPO formułuje uwagi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA