PARTNERZY PORTALU

Ważność okresowych badań lekarskich będzie przedłużona? Rzecznik apeluje do minister

  • Piotr Wiewióra
    PW
  • 18 mar 2020 18:40

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wystosował list do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, w którym apeluje o automatyczne przedłużenie ważności dotychczasowych okresowych badań lekarskich pracowników.

Ważność okresowych badań lekarskich będzie przedłużona? Rzecznik apeluje do minister
Oprócz ograniczenia działalności gospodarczej i zanikających z tego tytułu dochodów, pracodawcy muszą jeszcze borykać się z problematyczną kwestią badań okresowych pracowników (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Pandemia koronowirusa powoduje nie tylko zastój w gospodarce i funkcjonowaniu urzędów, ale również np. problemy związane z badaniami okresowymi pracowników.
  • W ostatnich dniach na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy opublikowano stanowisko Głównego Inspektora Pracy, zakładające domyślną prolongatę ważności badań okresowych pracowników. Ale niedługo później zostało ono usunięte.
  • Adam Abramowicz zaapelował o jak najszybsze umocowanie prawne wytycznych GIP.

Oprócz ograniczenia działalności gospodarczej i zanikających z tego tytułu dochodów, pracodawcy muszą jeszcze borykać się z problematyczną kwestią badań okresowych pracowników. To zresztą także kłopot dla samych pracowników.

 - Przychodnie medycyny pracy z racji prewencyjnych nie przyjmują praktycznie obecnie osób, którym kończy się, wynikający z dotychczasowych orzeczeń lekarskich, okres określający brak przeciwwskazań do pracy. Rodzi to dolegliwości po stronie pracodawców, którzy zgodnie z prawem nie mogą dopuścić do pracy pracowników bez ważnych badań lekarskich - zwraca uwagę Adam Abramowicz w liście do minister pracy Marleny Maląg. 

Zobacz Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa ochroni miejsca pracy?

Rzecznik MŚP podkreśla, że w ostatnich dniach na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy opublikowano stanowisko Głównego Inspektora Pracy (GIP), zakładające domyślną prolongatę ważności badań okresowych pracowników. Ale niedługo później zostało usunięte. 

Adam Abramowicz zaapelował więc o jak najszybsze umocowanie prawne wytycznych GIP. Po pierwsze chodzi o zawieszenie obowiązku przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników do czasu odwołania zagrożenia epidemiologicznego, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku wystawienia skierowania na okresowe badania lekarskie w terminach wynikających z orzeczeń lekarskich określających brak przeciwwskazań do pracy, otrzymanych przez pracowników podczas poprzednich badań profilaktycznych. 

Rzecznik domaga się też utrzymania obowiązku niedopuszczania do pracy pracowników bez orzeczenia lekarskiego, określającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy, otrzymywanego przez pracownika podczas wstępnych profilaktycznych badań lekarskich.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ważność okresowych badań lekarskich będzie przedłużona? Rzecznik apeluje do minister

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Badania okresowe 2020-03-18 22:01:11

    Kiedy wejdzie w życie Pakiet antykryzysowy? Jeżeli od 1 kwietnia, to wszystkie badania okresowe do tego czasu trzeba zrobić?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA