PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rzecznik interweniuje w sprawie kobiet zwolnionych z krakowskiej kurii

  • Autor: PAP/KDS
  • 22 wrz 2019 20:54

Zwrócę się do kurii z prośbą o dobrowolne wyjaśnienia w sprawie trzech zwolnionych pracownic Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej – poinformował w niedzielę (22 września) Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Rzecznik interweniuje w sprawie kobiet zwolnionych z krakowskiej kurii
Adam Bodnar interweniuje w sprawie zwolnionych kobiet. Fot. RPO.gov.pl
REKLAMA
  • Sprawa ujrzała światło dzienne w piątek (20 września). Wtedy to kierująca pracami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej Joanna Adamik w pożegnalnym mailu do mediów napisała, że 1 października ona i jej dwie koleżanki kończą pracę.
  • Dzień później kuria krakowska wyjaśniła, że zdecydowała się zakończyć współpracę z trzema paniami, które są niezamężne. Dwie pozostałe (z 5-osobowego składu) dalej pracują. 
  • Teraz głos w sprawie zabrał RPO. Bodnar zastrzegł, że nie ma prawa kontrolować podmiotów prywatnych, a takim właśnie jest krakowska kuria.

- Natomiast standard mojego postępowania w tego typu sprawach wyznacza sprawa zwolnionego pracownika IKEA. Mogę zatem zwrócić się do podmiotu prywatnego z prośbą o dobrowolne wyjaśnienia, a także wystąpić do Okręgowej Inspekcji Pracy o ewentualne przeprowadzenie kontroli. Co zresztą zrobię - powiedział Bodnar.

O tym, że RPO zamierza podjąć interwencję poinformowało wcześniej Radio ZET.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W piątek kierująca pracami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej Joanna Adamik w pożegnalnym mailu do mediów napisała, że dzień wcześniej pracownice biura otrzymały od ekonoma diecezji całkowicie zaskakująca dla nich informację, że decyzją księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, z dniem 1 października cały nasz pięcioosobowy zespół biura prasowego kończy pracę i tworzony jest nowy.

- Nie znamy przyczyn tej decyzji, nikt nam wcześniej nie przedstawił żadnych merytorycznych uwag na temat jakości naszej pracy - zaznaczyła Adamik. Poinformowała, że oddała się wcześniej do dyspozycji swojego przełożonego. Podkreśliła, że wielokrotnie prosiła, również w formie pisemnej, o usprawnienie komunikacji między biurem a przełożonym. - Gdy nie otrzymałam odpowiedzi, oddałam się do dyspozycji Przełożonego. Decyzję Księdza Arcybiskupa o zwolnieniu całego zespołu szanujemy, ma do tego prawo, chociaż nie rozumiemy jej przyczyn, a forma jej przekazania jest bardzo bolesna - napisała Adamik.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rzecznik interweniuje w sprawie kobiet zwolnionych z krakowskiej kurii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA