PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rządowy plan ma odmienić nasz rynek pracy. Jakim kosztem? "Nie policzyliśmy"

Strategia Demograficzna do 2040 roku, która niedawno zostało zaprezentowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, to zbiór rozwiązań, które w dużej mierze mają zwiększyć stabilność zatrudnienia przyszłych rodziców. Najwięcej, co w przypadku walki o zwiększenie dzietności w Polsce nie dziwi, otrzymać mają kobiety. Ale jakim kosztem?

Rządowy plan ma odmienić nasz rynek pracy. Jakim kosztem? "Nie policzyliśmy"
Dopóki taka będzie nasza mentalność, że kobiety muszą pracować, bo musimy dogonić Europę, to jest droga donikąd - mówi wiceminister Socha (fot. PTWP)
REKLAMA
 • W „Rządowej ławie” na nasze pytania odpowiada Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej. Jest o skróceniu czasu pracy kobiet, harmonogramie konsultacji z przedsiębiorcami oraz dlaczego wsparcie ojców nie poprawi dzietności.
 • Poczucie stabilności na rynku pracy jest kluczowe. Są tacy, którzy twierdzą, że ważniejsze niż program 500 plus – mówi wiceminister.
 • Czy przy realizacji Strategii Demograficznej da się uniknąć podniesienia kosztów pracy? Wiceminister odpowiedziała, że resort nie ma takich wyliczeń.

- Ona w dalszym ciągu jest dokumentem kierunkowym. Tam nie ma konkretnych rozwiązań, które dałoby się sparametryzować i policzyć ich koszty. My mówimy o pewnych kierunkach – tłumaczy nam pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej i przyznaje, że na takie kalkulacje będzie miało wpływ jeszcze sporo rzeczy. - Mam nadzieję, że po zakończeniu konsultacji strategia zostanie przyjęta przez Radę Ministrów wczesną jesienią. Wtedy będzie czas na wypracowywanie konkretnych rozwiązań, które teraz nie są realizowane choćby w ramach Polskiego Ładu - mówi Barbara Socha.

Jedną z rządowych propozycji, która ma poprawić stabilność pracy, jest ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie 2 umów, na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy. To regulacja, która zdaniem części obserwatorów rynku pracy w Polsce może spowodować, że pracodawcy będą sięgać po bardziej elastyczne formy zatrudnienia ( pracę tymczasową lub współpracę z podwykonawcami pracującymi na samozatrudnieniu).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- To jest nasza propozycja. Jesteśmy bardzo otwarci na głosy środowisk pracodawców. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że z ich punktu widzenia jest to rozwiązanie utrudniające, biorąc pod uwagę elastyczność przedsiębiorcy – wyjaśnia Barbara Socha.

Węgierski kierunek

Podkreśla jednak, że odwrotu od upowszechnienia umów o pracę na czas nieokreślony raczej nie będzie.

Podobnie jest w Czechach i na Węgrzech i właśnie na rozwiązaniach z tych dwóch państw polski resort rodziny chce się wzorować.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Rządowy plan ma odmienić nasz rynek pracy. Jakim kosztem? "Nie policzyliśmy"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Przedsiębiorca 2021-08-24 15:37:24

  Sz.P. Minister - bariera ochronna dla pracobiorców ok. a jaką barierę ochronną widzi Pani dla firm aby mogły one funkcjonować. Sz.P jeśli nie można obecnie pozyskać pracownika to w jaki sposób pozyskać pracownika na zastępstwo ? Sz.P. Węgry nie są dla nas przykładem !!!!

 • Petycje na adres- Przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen- 2021-08-10 21:44:46

  W chrześcijańskich korzeniach Europy jest przykazanie nie zabijaj, zaś pseudo prawicowcy dla podatków od nieruchomości Naszych bliźnich pozabijaliście. Opiekę zdrowotną mamy w Polsce Państwową, w związku z powyższym dlaczego ograniczaliście środki finansowe na leczenia pacjentów w Szpitalach , Polskie zbrodnie doskonałe, sypania przed osadzeniem zbiorników wapna od jesieni 2015roku (ekologicznych oczyszczalni ścieków ) w późniejszym czasie stosowania bakterii oby nie wywozić, ponad milion uczciwych obywateli którzy żyli zgodnie z harmonią przyrody odesłaliście w zaświaty, ludzie wciąż giną w związku z katastrofami jakie do dochodu wliczacie , obniżone przeciwciała HBs(ICD-9:V42) do stanu zagrożenia życia poniżej 10.0 mlU/ml iż nie można w danych przypadkach wykonać żadnych zbiegów-ludzie umierali dosłownie na rękach,trzy miesiące do pół roku organizm ludzki potrzebuje czasu przyjmując szczepionki oby tylko uzyskać przeciwciała, argumentują we większości NFZ nie wymaga takich badań przed zabiegami, lekarze rodzinni odmawiają skierowań na badanie krwi pod zasadniczym kontem. Zrobili z Was Samorządy i Parlamentarzyści dziadów, nie stać ludzi na prywatną opiekę zdrowotną, taką jesteście klasą średnią. W związku z przyjęciem 28 stycznia2020roku przez zgromadzenia Parlamentarne Rady Europy rezolucji w sprawie praworządności w Polsce, należy wszelkie Skargi,Executive Vice-President European Frans Timmermans Rue de la Loi/Wetstraat 175 B-1048 Bruxelles/Brussel Belgique/België tel.: +32 2 281 61 11 faks: +32 2 281 69 34.

 • Naiwny 2021-07-04 16:19:21

  Tych genialnych myśli z ministerstwa to już nawet nie da się komentować, zwolnić tych geniuszy, to przynajmniej będzie więcej kasy do rozdysponowania, jeśli wiesz o czym ja mówię

 • Ksiadz 2021-07-03 14:16:47

  Eh. Dopóki zwolnienie lekarskie można dostać na złamany paznokieć , firmy będą się bać zatrudniać na UOP. Jest za dużo spryciarzy którzy sypią l4 jak tylko nie dostaną (albo nie mają) urlopu. Pracownicy szukają etatu jak rodziny polityków w spółkach skarbu państwa - najlepiej zeby napić się kawki i grać w pasjansa na kompie , potem do domciu. z taką mentalnością ciężko zatrudniać ludzi na umowę z której bardzo ciężko jest kogoś wymienic

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA