×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rząd zapowiedział nową ulgę podatkową. Skorzysta spora grupa Polaków

  • Autor: PAP/KDS
  • 2 lip 2022 16:58

Zależy nam, aby przymierzyć się do wprowadzenia tzw. ilorazu rodzinnego, czyli proporcjonalnej ulgi podatkowej w zależności od liczby dzieci - zapowiedziała w sobotę minister rodziny Marlena Maląg podczas panelu ekonomicznego na X Zjeździe Dużych Rodzin.

Rząd zapowiedział nową ulgę podatkową. Skorzysta spora grupa Polaków
Zdaniem eksperta Związku Dużych Rodzin, prof. Marka Kośnego, przy wprowadzeniu "ilorazu" zlikwidowana zostałaby nierówność istniejąca w polskim systemie. (fot. unsplash/ Jacek Dyląg)
REKLAMA
  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało nową inicjatywę dotyczącą obniżenia podatków.
  • Chcemy przymierzyć się do wprowadzenia tzw. ilorazu rodzinnego, czyli proporcjonalnej ulgi w zależności od liczby dzieci - zapowiedziała minister rodziny Marlena Maląg.
  • Chcemy, żeby państwo widziało, że mając dzieci, mamy większe potrzeby - dodał minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, ojciec piątki dzieci.

"Potrzebne są zmiany w zakresie polityki podatkowej. (…) Zależy nam na tym, aby docelowo - nie chcę podawać daty - przymierzyć się do wprowadzenia tzw. ilorazu rodzinnego, czyli proporcjonalnej ulgi w zależności od liczby dzieci. To rozwiązanie wydaje się najbardziej społecznie pozytywne, do tego, by rzeczywiście ulga na dzieci była adekwatna. To rozwiązanie jest już przeliczone; wiemy, ile kosztuje. Jego wdrożenie wymaga jednak przygotowania wielu mechanizmów. To kierunek, który chcielibyśmy przyjąć w przyszłości" - mówiła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk przypomniał, że dziś rodziny z co najmniej czworgiem dzieci mogą liczyć na kwotę wolną od podatku w wysokości ponad 170 tys. zł. Poparł zarazem ideę wprowadzenia "ilorazu rodzinnego". "Chciałbym, aby docelowo w naszym systemie podatkowym rodzice rozliczali się z dziećmi. (…) Mamy pięcioro dzieci, to dochód dzielimy na siedem i od tego płacimy podatki. (…) Żeby dojść do tego modelu musimy znaleźć +kamienie milowe+ i drobniejsze kroczki, którymi będziemy do tego dochodzić. Żadnego rządu nie stać, aby z roku na rok, to pożądane przez nas wszystkich rozwiązanie wprowadzić" - mówił.

fot. Pixabay
fot. Pixabay

Minister wskazał, że pierwszym krokiem w kierunku wprowadzenia "ilorazu rodzinnego" do systemu podatkowego może być "mnożenie kwoty wolnej przez liczbę członków rodziny". "Na razie państwo, w rodzinie do 2+3 widzi tylko dwa podmioty - męża i żonę. Nie widzi dzieci. Moja propozycja na początek byłaby taka, żeby zaczęło dostrzegać także dzieci. W rodzinach 4+ to de facto funkcjonuje. (…), ale można by rozszerzyć to o rodziny z trojgiem dzieci. Taka rodzina miałaby 150 tys. zł kwoty wolnej. (…) Następnym krokiem mogłoby być objęcie rodzin z dwójką dzieci" - proponował.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rząd zapowiedział nową ulgę podatkową. Skorzysta spora grupa Polaków
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • kaśka 2022-07-04 09:59:38

    zamiast zmniejszyć koszty pracy .... żeby zachęcić ludzi do pracy, dać godziwe wynagrodzenie żeby było cię stac na rodzinę

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA