Rząd zajmie się zmianami ws. restrukturyzacji firm

Projekt założeń do ustawy Prawo restrukturyzacyjne, usprawniającej proces restrukturyzacji firm, a także chroniącej prawa wierzycieli, ma trafić pod obrady rządu w przyszłym tygodniu - zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd zajmie się zmianami ws. restrukturyzacji firm

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 lut 2014 11:30


Minister sprawiedliwości Marek Biernacki podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami, że założenia do projektu zostały przygotowane przez resort sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Gospodarki; zostały już przyjęte przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że celem zmian jest m.in. zrównanie wierzycieli prywatnych z publicznymi w kwestii zaspokajania roszczeń. Chodzi o to, by na wierzycielach publicznych wymusić w większym stopniu zaangażowanie w procesy restrukturyzacyjne firm, aby nie składali od razu wniosku o upadłość.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego, postępowania upadłościowe mają charakter stygmatyzujący. To według niego powód, dla którego wiele podmiotów decyduje się z niego nie korzystać. Wielu przedsiębiorców uważa, że to jest już ostatnie rozwiązanie, kiedy nie da się nic uratować. "Dlatego planujemy, by długa droga sądowa związana z postępowaniem upadłościowym była ostatecznością" - podkreślił.

Czytaj też:  Bez wsparcia załogi nie da się przeprowadzić restrukturyzacji

Chodzi o to, by udział sądu w tym procesie był niewielki, a postępowanie upadłościowe zamknęło się wynegocjowaną ugodą z wierzycielami - dodał wiceminister. Jak mówił, "ma to zapobiec łańcuszkowemu upadaniu podmiotów (małych i średnich), zależnych w większym stopniu niż duże podmioty od jednego czy trzech kontraktów zawartych w obrocie gospodarczym".

W opinii Królikowskiego, dzięki nowym rozwiązaniom "przedsiębiorca - dłużnik będzie miał więcej instrumentów, by ułożyć się z wierzycielami." Jednak z drugiej strony - wyjaśnił wiceminister - będą mu grozić surowsze niż obecnie sankcje związane z jego nierzetelnością. Oznacza to również, że syndyk i sąd będą mieli silniejsze i szybsze narzędzia do zapobiegania wyprowadzaniu majątku przez nierzetelnych dłużników.

Królikowski podkreślił, że przyszła regulacja ma zwiększyć uprawnienia tzw. aktywnych wierzycieli. Na zgromadzeniach wierzycieli mają liczyć się głosy tych, którzy będą uczestniczyć w głosowaniu, a nie tak jak obecnie - również tzw. biernych wierzycieli.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.