×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rząd wraca do starego pomysłu. Pracodawca zapłaci więcej, a pracownik otrzyma mniej

 • km
 • 20 mar 2022 0:01

Wszystko wskazuje na to, że pierwszym kwartale 2023 r. rząd obejmie wszystkie umowy zlecenia składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów. Odpowiednie zapisy trafiły do Krajowego Programu Reform 2022/2023. - Realizacja tego projektu sprawi, że pracodawca zapłaci więcej, a pracownik otrzyma mniej. W mojej ocenie taka jest idea tego pomysłu - uważa Wojciech Nagel z BCC.

Rząd wraca do starego pomysłu. Pracodawca zapłaci więcej, a pracownik otrzyma mniej
Eksperci przekonują, że na początku powinno się zreformować Kodeks pracy (fot. Gabrielle Henderson/Unsplash)
REKLAMA
 • Do partnerów społecznych rozesłano zapisy "Krajowego Programu Reform 2022/2023". Jak napisano w dokumencie, celem reformy ma być „ograniczenie segmentacji rynku pracy”.
 • Miałoby to być możliwe dzięki zwiększeniu ochrony socjalnej wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.
 • Eksperci przekonują, że na początku powinno się zreformować Kodeks pracy. Wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin zwraca zaś uwagę, że istnieje zagrożenie, iż po pełnym oskładkowaniu umów zleceń przedsiębiorcy uznają, że warto „przerzucić” zatrudnionych właśnie na umowy o dzieło i co za tym idzie - efekty reformy zostaną zaprzepaszczone.

O oskładkowaniu umów zleceń mowa jest od lat. W 2019 r., posłowie PiS wycofali swój projekt ustawy dotyczącej zniesienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenie społeczne. Zaczęły się wówczas pojawiać nieoficjalne informacje, że rząd będzie szukał dodatkowych wpływów do funduszu emerytalnego z pełnego oskładkowania umów zleceń.

Pod koniec stycznia 2022 roku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg rozesłała do konsultacji społecznych Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2022 r.

By podnieść jakość zatrudnienia i tym samym zmniejszyć segmentację na polskim rynku, pracy resort proponuje objęcie wszystkich umów zleceń składkami na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów oraz zniesienie zasady opłacania składki na ubezpieczenia społeczne z umowy zlecenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

"Rozwiązanie problemu segmentacji upatrywane jest w planowanej reformie, która wprowadzi obowiązek objęcia wszystkich umów zlecenia, niezależnie od osiąganych przychodów, składkami na ubezpieczenia społeczne. Reforma ma objąć uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, uszczelnienie zasad podlegania ubezpieczeniom, zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej, podwyższenie przyszłych świadczeń długoterminowych, brak dysproporcji pomiędzy umowami o pracę a umowami zlecenia na gruncie systemu ubezpieczeń społecznych. Ze względu na wielowymiarowy charakter reformy, zdecydowano się na rozłożenie jej poszczególnych etapów wdrożenia w kilkuletnim przedziale czasowym (tj. do 2024 r.). W konsekwencji przyniesie to wyższą wysokość przyszłych świadczeń adekwatną do wysokości osiąganych przychodów" – czytamy w Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia na 2022 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (26)

Do artykułu: Rząd wraca do starego pomysłu. Pracodawca zapłaci więcej, a pracownik otrzyma mniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Xyz 2022-03-22 06:10:19

  To raczej powinni całkowicie zlikfidowac umowę zlecenie, o dzieło wprowadzić umowy o pracę . A zleceniowki zostawić tylko dla emerytów , żeby mogli sobie dorobić, tam żadnych składek nie będą musieli odprowadzać bo emeryt już emeryturę ma , ewentualnie podatek od dochodu i tyle, a zwykły obywatel do wieku emerytalnego powinien pracować na umowę i pracę , znam wiele osób co pracują po kilkanaście lat na zlecenie i już nie dają rady, bo ani urlopów nie mają ani żadnych świątecznych itp.

 • JAHUSZUA 2022-03-22 06:00:31

  Polska sprzedała się jak dziwaka za kasę aby nas mordować, zabierać nam prawa i łamać konstytucję, ludzie powstańcie i walczcie z tymi bezbożnik ami oszustami i kłamcami

 • Maniek 2022-03-21 23:21:10

  Umowy zlecenia i o dzieło są dobre dla emerytów i tych co opłacają sobie sami składki zwykły normalny obywatel po latach nie będzie miał nic że smieciowki starość nie radość młodość nie wieczność

 • Malgorzata 2022-03-21 20:57:36

  Chore państwo

 • Hkk 2022-03-21 19:33:10

  To jest chore państwo upadnie szkoda gadać

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA