×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rząd wraca do starego pomysłu. "Pracodawca zapłaci więcej, a pracownik dostanie mniej"

Rząd wraca do pomysłu pełnego oskładkowania umów-zleceń. Miałoby to dotyczyć osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach zleceniach lub łączą pracę na zleceniu z etatem czy działalnością gospodarczą. Zdania pracodawców i związkowców na ten temat są podzielone.

Rząd wraca do starego pomysłu. "Pracodawca zapłaci więcej, a pracownik dostanie mniej"
Projektowana zmiana może ograniczyć liczbę osób chętnych do podejmowania dodatkowej pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Dr Wojciech Nagel z BCC wyjaśnia, że poza uzasadnieniem fiskalnym, gdzie liczy się na dodatkowy wpływ ok. 4 mld zł do budżetu, nie ma sensownego wytłumaczenia likwidacji tzw. zbiegów umów.
 • Z drugiej strony eksperci podkreślają, że pełne oskładkowanie umów zleceń wpłynie na wysokość świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, a w przyszłości emerytur i rent rodzinnych.
 • Pracodawcy i związkowcy zwracają także uwagę, że projektowana zmiana może ograniczyć liczbę osób chętnych do podejmowania dodatkowej pracy, a także poszerzyć szarą strefę lub spowodować zastąpienie umów-zleceń umowami o dzieło.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg rozesłała do konsultacji społecznych Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2022 r. By podnieść jakość zatrudnienia - i tym samym zmniejszyć segmentację na polskim rynku - pracy resort proponuje objęcie wszystkich umów-zleceń składkami na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów oraz zniesienie zasady opłacania składki na ubezpieczenia społeczne z umowy-zlecenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

"Rozwiązanie problemu segmentacji upatrywane jest w planowanej reformie, która wprowadzi obowiązek objęcia wszystkich umów zlecenia, niezależnie od osiąganych przychodów, składkami na ubezpieczenia społeczne. Reforma ma objąć uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, uszczelnienie zasad podlegania ubezpieczeniom, zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej, podwyższenie przyszłych świadczeń długoterminowych, brak dysproporcji pomiędzy umowami o pracę a umowami zlecenia na gruncie systemu ubezpieczeń społecznych. Ze względu na wielowymiarowy charakter reformy, zdecydowano się na rozłożenie jej poszczególnych etapów wdrożenia w kilkuletnim przedziale czasowym (tj. do 2024 r.). W konsekwencji przyniesie to wyższą wysokość przyszłych świadczeń adekwatną do wysokości osiąganych przychodów" – czytamy w Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia na 2022 r.

Przypomnijmy - zgodnie z obecnymi przepisami, jeśli z pierwszej umowy zatrudnieni opłacili składki od co najmniej minimalnego wynagrodzenia, od kolejnych umów płacą już tylko składkę zdrowotną i przez to otrzymują na rękę wynagrodzenie wyższe o około 30 proc. Pełne oskładkowanie przychodów oznacza jednak nie tylko zwiększenie kosztów ich zatrudnienia dla przedsiębiorców, ale także zmniejszenie wypłaty dla zleceniobiorcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Rząd wraca do starego pomysłu. "Pracodawca zapłaci więcej, a pracownik dostanie mniej"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Z,e,n,e,k,, 2022-02-01 19:17:38

  To jeszcze proponuje opłacać składki ZUS dla MON, MSW i zlikwidować KRUS. Albo wszyscy albo nikt.

 • Xxx 2022-02-01 14:03:49

  Pogonić tych nieudaczników i złodziei, bo za chwilę pracującym nic już nie zostanie z wypłaty. No może poza miską ryżu od Pinokia.

  • B 2022-02-01 16:20:53

   Możesz płacić chorobowe i możesz chorować. Jest to dobrowolna składka potrącana z wynagrodzenia.

 • Asd 2022-02-01 09:44:58

  I dobrze, od wielu lat pracuje na zleceniu, nie mam urlopu, nie mogę chorowac... Te umowy to patologia.

 • Bazyli 2022-02-01 09:07:49

  PiS kłamcy i złodzieje

 • Daro 2022-02-01 09:07:32

  Zawsze tak było że państwo musi okraść to co da zabierze 3 razy teraz dla niepoznaki świata pieniędzmi na prawo na lewo a to ukryty cel nas okradania

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA