PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rząd przyjmie stanowisko wobec projektu weryfikacji szczepień przez pracodawców

Stanowisko wobec poselskiego projektu o weryfikacjo covidowej, zwanego "projektem Czesława Hoca" - to jedyny punkt wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

 • Autor: PAP/AKC
 • 18 sty 2022 8:43
Rząd przyjmie stanowisko wobec projektu weryfikacji szczepień przez pracodawców
Projekt zakłada umożliwienie pracodawcom weryfikacji, czy jego pracownicy są zaszczepeni (Fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
 • 11 stycznia sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej.
 • W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów.
 • Poselski projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS.

Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy". Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia br. w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne.

W trakcie prac komisji poseł Czesław Hoc (PiS) zaproponował poprawkę do tytułu projektu ustawy, który w pierwotnym brzmieniu projekt nosił nazwę: "projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Müller: jestem przekonany, że projekt ws. weryfikacji covidowej przejdzie w Sejmie, może bez wsparcia opozycji

Po przyjęciu przez komisję poprawki, projekt zmienił nazwę na "projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19". Jak tłumaczył Hoc, wykreślenie z tytułu sformułowania o działalności "gospodarczej" jest zasadne, bo w ustawie chodzi też np. o instytucje kultury.

"Najistotniejsza zmiana to wykreślenie artykułu 7., bo jest on skonsumowany w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia z 22 grudnia 2021" - zauważył Hoc. Chodzi o artykuł mówiący, że "kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą może nałożyć obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na jego pracowników oraz osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym z tym podmiotem, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia w zakresie ich stanu zdrowia". 23 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Rząd przyjmie stanowisko wobec projektu weryfikacji szczepień przez pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • vegecia 2022-01-20 20:31:39

  wszyscy wiedza,ze to łamanie praw czlowieka! co sie dzieje ludzie! jakim prawem ja sie pytam? ile siana dostaliscie za te utajone mordy? kto bedzie odpowiadac za stan mojego zdrowia po zaszczepieniu tego raczyska?

 • Aga 2022-01-19 14:45:43

  Najpierw niech swoje dupska nadstawią!

 • Radosław 2022-01-19 09:42:22

  Zweryfikujemy was przy wyborach!

 • Jacek 2022-01-18 19:05:34

  Najpierw medycy, od września nauczyciele i po kolei, pojedyncze grupy zawodowe. Rząd zdejmie z siebie odpowiedzialność bo przeniesie ją na Pracodawców.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA