M.in. możliwość uzyskania przez producentów czy przedsiębiorców zwrotu części kosztów poniesionych na produkcję audiowizualną realizowaną w Polsce zakłada przyjęty przez rząd we wrotek (24 lipca) projekt ustawy o wspieraniu produkcji audiowizualnej.

- Projekt ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej został przygotowany pod koniec 2016 r. przez MKiDN.
- Przewiduje on m.in. możliwość uzyskania przez producentów czy przedsiębiorców zwrotu części kosztów poniesionych na produkcję audiowizualną realizowaną w Polsce.
- Odpowiedzialnym za udzielanie wsparcia finansowego w ramach projektowanego systemu ma być Polski Instytut Sztuki Filmowej (pierwotnie projekt zakładał, że byłby to powołany w tym celu Polski Fundusz Audiowizualny).
- PISF będzie prowadzić jawny rejestr wsparcia produkcji audiowizualnej, zawierający listę podmiotów wnioskujących o zachętę finansową, beneficjentów zachęt, wysokości przyznanych środków oraz poziomu wykorzystania całkowitej wartości dotacji na wsparcie w ciągu roku kalendarzowego.
- O przyjęciu projektu przez rząd poinformowało CIR.
W komunikacie wskazano, że wprowadzenie wsparcia finansowego związanego z produkcją powoduje rozwój infrastruktury audiowizualnej w krajach, gdzie realizowana jest duża liczba projektów zagranicznych. - Przykładem związanym z przyciąganiem dużych produkcji zagranicznych jest rozbudowa studiów w Irlandii, Czechach, czy Chorwacji. Polska pozostaje jednym z nielicznych państw europejskich, w którym brakuje tego typu rozwiązań (systemy wsparcia finansowego istnieją lub są planowane w 29 państwach Europy). Prowadzi to do stanu, w którym polski rynek audiowizualny przestaje być konkurencyjny w stosunku do pozostałych rynków europejskich - czytamy w komunikacie.
Podkreślono w nim, że przewidziany w projekcie system wsparcia finansowego rozwiązuje najbardziej dotkliwy problem polskiego przemysłu audiowizualnego, który mimo sukcesów artystycznych ostatnich lat i postępującej profesjonalizacji produkcji jest narażony na stagnację. Dodano, że dzięki zaproponowanym rozwiązaniom nastąpi poprawa warunków funkcjonowania przemysłu audiowizualnego w Polsce i stworzenie nowoczesnego systemu wsparcia, które w dłuższej perspektywie przyciągną do Polski poważne inwestycje zagraniczne z tego sektora.

KOMENTARZE (0)