Rząd przedłużył składkę zdrowotną dla rolników. Zapłaci z budżetu

Rada Ministrów przedłużyła w środę obowiązywanie na 2015 i 2016 rok dotychczasowej składki zdrowotnej dla rolników. Za rolników posiadających gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów składkę - tak jak obecnie - zapłaci budżet.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd przedłużył składkę zdrowotną dla rolników. Zapłaci z budżetu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 lis 2014 13:56


Projekt nowelizacji ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników zakłada, że za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych, składkę zapłaci - tak jak wcześniej - budżet państwa (czyli KRUS).

Czytaj też: Polscy rolnicy nie unikną kar za przekroczenie kwoty mlecznej

Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników. Rolnicy prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej płacą składkę w wysokości 9 proc. kwoty stanowiącej 33,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Składki są opłacane w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne.

W projekcie zakłada się, że te przepisy będą obowiązywać "do czasu opracowania zmian systemowych, przygotowywanych przez ministra finansów, we współpracy z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi". Chodzi o podatek dochodowy w rolnictwie. Jak niedawno mówił minister rolnictwa Marek Sawicki, na razie prace nad tym podatkiem nie są prowadzone i podatku nie będzie do końca obecnej kadencji sejmu. Wysokość składki zdrowotnej będzie zależała od wysokości podatku.

Autorzy projektu tłumaczą w uzasadnieniu, że kontynuacja w kolejnych latach rozwiązań przyjętych na lata 2012-2014 wynika z faktu, iż "systemowe zmiany w zakresie obowiązku podatkowego i składkowego rolników mają charakter wielopłaszczyznowy i złożony.

Ustawa o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników została uchwalona na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r., który zakwestionował przepisy dotyczące opłacania tych składek przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów.

Czytaj też: OPZZ zapowiada strajk rolników. Chodzi o przywrócenie uboju rytualnego

 

W momencie, gdy uchwalono tę ustawę, nie można było obliczyć faktycznych dochodów rolnika; dlatego rząd zaproponował, by składkę zróżnicować w zależności od ilości posiadanej ziemi.

Przepisy uchwalono w styczniu 2012 r. i początkowo miały obowiązywać tylko w 2012 r., czyli do czasu wejścia w życie podatku dochodowego w rolnictwie. Z uwagi na przedłużające się prace nad podatkiem dochodowym w rolnictwie, trzeba było wydłużyć termin obowiązywania przepisów na kolejne lata. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.