Rząd chce walczyć z nadużywaniem umów na czas określony

Rząd zapowiedział walkę z umowami śmieciowymi. Jedne ze zmian mają dotyczyć zasad zatrudniania na podstawie umów na czas określony.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd chce walczyć z nadużywaniem umów na czas określony

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

14 sty 2014 9:51


Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna" związki zawodowe od lat zabiegały o zmianę przepisów dotyczących umów na czas określony, ponieważ nie stanowią one bariery dla nadużywania niestabilnych etatów. Co ma się zmienić? Czas umów terminowych będzie ograniczony. Rząd chce również utrzymać obecnie obowiązujący limit dwóch kolejnych umów na czas określony.

„Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych chcą, aby limit był liczony na podstawie sumy okresów zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy. Zdaniem związkowców czas ten powinien wynosić 18 miesięcy lub 30 miesięcy w układach zbiorowych pracy oraz regulaminach uzgodnionych ze związkami zawodowymi. Z kolei według pracodawców łącznie zatrudnienie powinno trwać maksymalnie nawet przez 36 miesięcy, a w przypadku zadań związanych z kadencyjnością nawet 48 miesięcy - informuje „DGP".

- Ponadto uważamy, że przepisy powinny określać wiele wyjątków pozwalających na zawieranie umów terminowych na dłuższe niż ogólnie ustalone okresy czasu. Pracodawca powinien mieć elastyczne możliwości dostosowania formy zatrudnienia do swoich potrzeb - mówi dla „DPG" Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert PKPP Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.