Ryczałt z paliwem czy bez?

Od lat toczyła się dyskusja nad rozliczaniem samochodów służbowych do celów prywatnych i doczekaliśmy się wprowadzenia ryczałtów za korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ryczałt z paliwem czy bez?

PODZIEL SIĘ


Autor: Agnieszka Markiewicz

17 maj 2015 9:51


Od 1 stycznia 2015 obowiązują następujące ryczałty:

- dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 – pracownik powinien rozpoznać przychód w kwocie 250 zł miesięcznie,

- dla samochodów o pojemności silnika od 1600 cm3 – przychód wynosi 400 zł miesięcznie.

Szkoda tylko, że znowu nowe przepisy, wprowadzone ustawą o „ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej”, zamiast cieszyć podatników, budzą obawy i ryzyko kolejnych sporów z organami podatkowymi.

Czytaj też: Zmieniają się zasady dotyczące prywatnego użytku aut służbowych

Nowelizacja, która w swoim założeniu miała uprościć sposób rozliczania z fiskusem nie odpowiedziała na podstawowe pytanie – czy w ryczałcie został uwzględniony koszt paliwa zużywanego podczas korzystania z samochodu służbowego? Spróbujmy, zatem rozszyfrować wysokość ryczałtu.

Do obliczenia wartości przychodu za każdy miesiąc korzystania z samochodu przyjęto:

- dla samochodów o pojemności skokowej silnika do 1600 cm3 – iloczyn 300 km i stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy z dnia 25 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 271), tj. 300 km x 0,8358 zł. Tak obliczony przychód wynosi 250,74 zł, po odrzuceniu groszy – 250 zł,

- dla samochodów o pojemności skokowej silnika powyżej 1600 cm3 – przyjęto 160 proc. przychodu obliczonego w sposób wskazany w pkt 1 (400 zł).

Czytaj też: Kto skorzysta na zmianach w podatku od aut służbowych?

Kalkulacja jest prosta i odwołuje się w sposób bezpośredni do stawek właściwych przy kilometrówce w przypadku wykorzystywania samochodów prywatnych do celów służbowych. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że stawka w tym rozporządzeniu (0,8358 zł) zawiera zarówno amortyzację, jak i koszty paliwa.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.