PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ruszył proces umorzeń z Tarczy Finansowej PFR 2.0

  • Autor: PAP/KDS
  • 18 lis 2021 16:15

W czwartek rozpoczęliśmy proces umorzeń z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla ponad 7 tys. małych i średnich firm - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że firmy, które otrzymały więcej wsparcia niż wyniosły ich straty w pandemii, mają czas na zwrot tej nadwyżki do 15 marca 2022 r.

Ruszył proces umorzeń z Tarczy Finansowej PFR 2.0
Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. (Fot. Flickr/KPRM)
REKLAMA
  • Został wydłużony termin, do którego przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki pandemii Covid-19, będą mogli rozliczyć nadwyżkę z pomocy z Tarczy Finansowej PFR 2.0.
  • Pierwotnie termin ten był planowany na 31 stycznia 2022 r., ale z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Technologii i PFR został przedłużony przez Radę Ministrów do 15 marca 2022 r.
  • "Chodzi o to, żeby konieczność spłaty nie zaburzyła płynności finansowej przedsiębiorców, którzy wciąż mogą odczuwać skutki pandemii" - wyjaśnił wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Dodał, że to efekt konsultacji z środowiskami przedsiębiorców i realizacja ich postulatów.

Wskazał, że pierwszy etap umorzeń, który właśnie się rozpoczął, dotyczy MŚP, czyli przedsiębiorców zatrudniających od 10 do 249 pracowników. Przypomniał, że ci przedsiębiorcy po uruchomieniu Tarczy 2.0 (ruszyła 15 stycznia br.) mogli wystąpić o wsparcie z PFR, sami przewidując i wyliczając stratę, jaką poniosą w wyniku zamknięcia firm.

Teraz - jak powiedział - powinni się z tego rozliczyć, dowodząc, że faktycznie takie straty ponieśli, a jeśli otrzymali więcej niż wynika to z danych finansowych, muszą zwrócić otrzymaną nadwyżkę. Dodał, że rozliczający się przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenia ws. rozliczeń, oraz dołączyć do nich w formie załączników odpowiednie pliki JPK. Rozliczenia odbywają się bankach, gdzie firmy wnioskowały o subwencje.

Marczuk wskazał, że to pierwszy etap umorzeń subwencji z Tarczy 2.0, a składanie oświadczeń dla MSP potrwa do 15 stycznia 2022 r. Drugi, obejmujący mikrofirmy, rozpocznie się 19 stycznia i potrwa do końca lutego 2022 roku. W tym przypadku - jak wskazał - firmy będą musiały złożyć tylko oświadczenia dotyczące otrzymania działalności i zatrudnienia, które PFR zweryfikuje.

Trzeci etap, czyli wydanie decyzji dotyczących umorzeń, nastąpi w kwietniu przyszłego roku. "Jeśli okaże się, że po naszej weryfikacji, MŚP lub mikro będą musiały jakąś część dotacji zwrócić, to będą miały na to czas do 31 maja przyszłego roku" - powiedział. Przypomniał, że co do zasady, umorzenie dla firm, które spełnią określone w regulaminie PFR warunki, jest 100-proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruszył proces umorzeń z Tarczy Finansowej PFR 2.0

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA