Rusza kampania informacyjna na temat zmian w systemie emerytalnym

Resorty finansów oraz pracy będą informować w internecie oraz radiu o zmianach w systemie emerytalnym - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca przyszłych emerytur ruszyła w poniedziałek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rusza kampania informacyjna na temat zmian w systemie emerytalnym

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 mar 2014 13:01


Zgodnie z komunikatem MF głównym elementem kampanii jest przygotowana strona internetowa www.emerytura.gov.pl. Zdaniem resortu finansów stanowi ona rzetelne źródło informacji dla osób szukających odpowiedzi na pytania o przyszłą emeryturę, o ZUS i OFE.

Na stronie można znaleźć informacje m.in.: o tym, jakie zmiany wprowadził rząd w powszechnym systemie emerytalnym; co zrobić, aby zapewnić sobie dodatkowe dochody na emeryturze; od czego zależy wysokość przyszłej emerytury; kiedy i w jaki sposób podjąć decyzję w sprawie części naszej przyszłej składki emerytalnej.

"Szczególnie ważne jest to teraz, w przeddzień decyzji o tym, czy część naszej składki emerytalnej ma trafiać nadal do OFE, czy na indywidualne subkonto ZUS, by nasza wiedza na temat systemu emerytalnego była pełna i pozwoliła nam dokonać świadomego wyboru" - podkreślono w komunikacie.

Resort finansów podał, że oprócz strony w ramach kampanii przygotowane zostały spoty radiowe i broszura informacyjna, która dostępna będzie m.in. w oddziałach ZUS i w urzędach skarbowych.

Według MF kampania jest odpowiedzią na postulaty formułowane przez partnerów społecznych, w tym związki zawodowe, organizacje zrzeszające fundusze czy środowiska naukowe.


W komunikacie wskazano, że partnerami kampanii są: Pełnomocnik Rządu do spraw Informacji i Edukacji Finansowej, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

1 lutego 2014 r. istotnie zmieniły się przepisy dotyczące OFE. Nakazały one przekazanie do ZUS 51,5 proc. wartości swoich aktywów, co nastąpiło 3 lutego br. Odpowiada to wartości posiadanych przez OFE obligacji Skarbu Państwa oraz innych instrumentów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa. W papiery te OFE nie mogą już inwestować. Ustawowo wprowadzony został natomiast minimalny poziom inwestycji w akcje. Wynosi on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE. Jest on związany z faktem, że od 1 kwietnia do końca lipca każdy członek OFE może wybrać, czy chce w nim nadal inwestować, czy też pozostać wyłącznie przy ZUS-ie. W pierwszym wypadku trzeba będzie złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego - oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Chodzi o 2,92 proc. pensji. Składki osoby, która nie wybierze OFE, będą trafiać na subkonto w ZUS.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.