PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

RPO pyta MON o nierówne traktowanie kandydatek na oficerów

  • Autor: PAP/GP
  • 31 paź 2019 18:20

Powoływanie do zawodowej służby wojskowej żołnierzy, których wina została stwierdzona prawomocnym wyrokiem, przy jednoczesnym blokowaniu osób, które korzystają z drogi odwoławczej, narusza zasady życia społecznego - ocenił RPO, zwracając się w tej sprawie do szefa MON.

RPO pyta MON o nierówne traktowanie kandydatek na oficerów
Adobe Stock
REKLAMA
  • Sprawa dotyczy absolwentów Akademii Marynarki Wojennej.
  • Adam Bodnar zdecydował się wystąpić do ministra obrony o rozważenie możliwość wystąpienia do prezydenta RP o mianowanie także trzech kobiet podchorążych na pierwszy stopień oficerski.
  • RPO działa, bo został o to poproszony przez pełnomocników absolwentek.

Chodzi o trzy absolwentki Akademii Marynarki Wojennej, którym wstrzymano nominacje oficerskie z powodu procesu o ściąganie na egzaminie. Sprawę jednej sąd prawomocnie umorzył. Oficerami zostali tymczasem inni podchorążowie, którzy, w przeciwieństwie do koleżanek, przyznali się do winy, a ich sprawy zostały warunkowo umorzone.

- Powoływanie do zawodowej służby wojskowej żołnierzy, których wina została stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu, przy jednoczesnym blokowaniu osób, które, uważając się za niewinne, korzystają z przysługujących przepisami prawa narzędzi odwoławczych, jest w mojej ocenie głęboko niesprawiedliwe i narusza zasady współżycia społecznego - podkreślił Adam Bodnar.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zwrócił się do ministra obrony Mariusza Błaszczaka, aby rozważył możliwość wystąpienia do prezydenta RP o mianowanie także tych trzech kobiet podchorążych na pierwszy stopień oficerski.

Egzamin ze ściąganiem?

W 2015 r. podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej (AMW) w Gdyni mieli korzystać z niedozwolonej pomocy na egzaminach z języka angielskiego. Zostali oskarżeni o wyłudzenie poświadczenia nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego upoważnionego do wystawienia dokumentu lub o nakłanianie do tego. Kodeks karny przewiduje za to do trzech lat więzienia.

Jak zaznaczyło Biuro RPO, które w czwartek opublikowało wystąpienie rzecznika do MON, znaczna część podchorążych, którym postawiono zarzuty, przyznała się do winy. Ich sprawy Wojskowy Sąd Garnizonowy (na wniosek prokuratury wojskowej) warunkowo umorzył tytułem próby na okres od roku do dwóch lat, stwierdzając jednocześnie ich winę.

- Ta grupa otrzymała już patenty oficerskie, co zarazem oznacza powołanie do zawodowej służby wojskowej. Przyznanie się do winy i szybkie zakończenie postępowania umożliwiło im zatem rozpoczęcie kariery zawodowej w wojsku - podkreśliło Biuro RPO.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: RPO pyta MON o nierówne traktowanie kandydatek na oficerów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA