PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

RPO krytykuje pomysł zmian w zawodzie dziennikarzy

  • Autor: PAP/KDS
  • 21 wrz 2019 11:40

Nie żyjemy w XIX wieku, kiedy można było precyzyjnie określić, kto jest dziennikarzem i w jaki sposób wykonuje swój zawód - ocenił w sobotę (21 września) RPO Adam Bodnar. Regulacje ws. samorządu dziennikarzy mogą prowadzić do reglamentacji i ograniczania istoty wolności słowa - dodał.

RPO krytykuje pomysł zmian w zawodzie dziennikarzy
RPO krytykuje pomysł PiS. Fot. Shutterstock
REKLAMA
  • PiS opublikowało w ubiegłym tygodniu na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu".
  • Proponuje w nim między innymi zmianę w wykonywaniu zawodu dziennikarza. Krytycznie do tej propozycji odniósł się Adam Bodnar.
  • Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wskazał na antenie Radia Zet, że od wielu lat pojawia się postulat samorządu zawodowego dla dziennikarzy.

- Myślę, że okres, kiedy tworzyliśmy samorządy zawodowe, które opierają się na przymusowym członkostwie i później na mechanizmach dyscyplinujących - bo o to chodzi, by nie tylko przynależeć, ale żeby te osoby były dyscyplinowane - ten okres w historii Polski już w zasadzie minął - powiedział.

- To były lata 90-te, kiedy powstawały poszczególne samorządy zawodowe. Warto zauważyć, że później powstał samorząd psychologów, ale do dziś ustawa nie została de facto zrealizowana, nie wydano odpowiednich rozporządzeń wykonawczych. Okazało się bowiem, że ten zawód może być wykonywany na tyle różnych sposobów i tyle osób może mieć kwalifikacje, że trudno to sklasyfikować - dodał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z zawodem dziennikarza jest - jak stwierdził rzecznik - jeszcze trudniej. - Po pierwsze, na różne sposoby można ten zawód wykonywać. Po drugie, mamy do czynienie z nowymi mediami, z nowymi technologiami, które zmieniają obraz zawodu dziennikarza. To nie jest XIX wiek, kiedy możemy precyzyjnie określić, kto jest dziennikarzem i w jaki sposób wykonuje swój zawód - wskazał.

Pytany, czy zmiany mogłyby uderzyć w wolność słowa, Bodnar ocenił, że oczywiście, uderzałoby to w wolność słowa. - Jeśli tworzy się tego rodzaju instytucje, to musi się to opierać na powszechnym zaufaniu, woli i zainteresowaniu przynajmniej zdecydowanej większości - powiedział.

RPO wyraził przekonanie, że w Polsce jest absolutnie przeciwna sytuacja. - Nie ma woli organizowania się w ten sposób. Obawiam się, że tego typu regulacje prowadziłyby do reglamentacji i tak naprawdę ograniczenia dostępu do tego, co jest istotą wolności słowa - czyli nie tylko wyrażania swoich przekonań, słów i przekazywania informacji, ale też służenia społeczeństwu jako pośrednik między władzą a obywatelem - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: RPO krytykuje pomysł zmian w zawodzie dziennikarzy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2019-09-21 20:08:31

    Bredzicie RPO i każdy dobrze o tym wie...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA