×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rozwiązanie umowy o pracę. Który wariant najkorzystniejszy dla pracownika?

 • Karolina Markowska
  km
 • 11 wrz 2021 0:01

Co zrobić w momencie w którym dostaliśmy nową pracę, pracodawca chce nas w firmie natychmiast, a my mamy wiążącą umowę z naszym już prawie byłym pracodawcą? Wyjściem z sytuacji może być rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie idealne. Sprawdzamy, jak korzystnie możemy rozwiązać umowę o pracę.

Rozwiązanie umowy o pracę. Który wariant najkorzystniejszy dla pracownika?
Umowa o pracę może zostać rozwiązana w jeden z czterech sposobów (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Umowa o pracę może zostać rozwiązana w jeden z czterech następujących sposobów: na mocy porozumienia stron; przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia; przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia; z upływem czasu, na który była zawarta.
 • Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie jest dobre dla tych, którzy nie mają alternatywnej oferty. Pracownik w pewnym sensie rezygnuje z przysługujących mu uprawnień, które miałby w przypadku, gdyby doszło do rozwiązania umowy za wypowiedzeniem złożonym przez pracodawcę.
 • Natychmiastowe ustanie stosunku pracy następuje po rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia.

Formy rozwiązania umowy o pracę definiuje Kodeks pracy. 

- W świetle obowiązujących przepisów (art. 30 kodeksu pracy), umowa o pracę może zostać rozwiązana w jeden z czterech następujących sposobów: 1) na mocy porozumienia stron; 2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem); 3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia); 4) z upływem czasu, na który była zawarta - wyjaśnia radca prawny Bartłomiej Mozes, wspólnik w MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.

Każda z nich ma określone zasady, niesie za sobą określone konsekwencje, które nie zawsze dla pracownika są dobre. 

Porozumienie stron

W sytuacji, w jakiej znalazła się Marta, dobrym rozwiązaniem może być rozwiązanie na mocy porozumienia stron. Marta bowiem ma już nową, pewną ofertę pracy, a jej przyszłemu pracodawcy zależy na tym, by jak najszybciej zasiliła zespół. 

Inicjatywa rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron może wyjść od którejkolwiek ze stron. Proces może rozpocząć pracownik, zwracając się do pracodawcy ze stosownym wnioskiem. Taka propozycja może wyjść od pracodawcy. Konieczne jest jednak, aby obie strony finalnie wyraziły na takie rozwiązanie zgodę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Rozwiązanie umowy o pracę. Który wariant najkorzystniejszy dla pracownika?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Grażyna 2021-10-28 21:40:38

  czasami jest tak, że pracodawca chwyta się każdego sposobu by na siłę zatrzymać pracownika. Wtedy to jest dopiero jazda. Ale to nie jest niewolnictwo tylko wolny rynek. Gdy jesteśmy specjalistą wysokiej klasy i dalej chcemy się rozwijać i kształcić, to praktycznie praca sama nas znajduje. Jeśli inny pracodawca zapewnia nam o niebo lepsze warunki do rozwoju i lepszy komfort pracy nie wspominając o lepszych zarobkach to wybór należy do pracownika i trudno go za to winić. a takie sytuacje nieprzyjemne gdy się przechodzi do lepszej pracy z byłym pracodawcą się zdarzaja..

 • Tadeusz 2021-09-11 13:58:51

  A jeśli pracodawca się uprze, to mamy przerąbane. 3 miesiące wypowiedzenia jest super, gdy szuka się pracy

  • BHP PIP US 2021-12-11 08:15:33

   Trzy skróty BHP PIP US rozwiązuje 99% problemów z wypowiedzeniem i pracacodawcą

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA