PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rozterka na miarę czasów. Kłopotliwy czas pracy w modelu hybrydowym

  • KDS
  • 9 sie 2022 13:24

Zmiana modelu pracy ze stacjonarnego na zdalny czy hybrydowy wywołuje coraz więcej pytań. Pracodawcy zastanawiają się czy w przypadku, kiedy pracownik ma wskazane dwa miejsca pracy (np. biuro i dom), przejazd z jednego do drugiego miejsca będzie uznawany za podróż służbową.

Rozterka na miarę czasów. Kłopotliwy czas pracy w modelu hybrydowym
Na początku roku 35 proc. Polaków wykonywało swoje obowiązki służbowe zdalnie lub hybrydowo. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Z raportu Pracuj.pl wynika, że na początku tego roku 35 proc. Polaków wykonywało swoje obowiązki służbowe zdalnie lub hybrydowo. Pracownicy hybrydowi najchętniej spotykają się w biurach w poniedziałki. Dziś większość z nich nie wyobraża sobie pełnego powrotu do biur. 9 na 10 nie chce wracać do modelu stacjonarnego, ale tylko co czwarty preferuje w pełni zdalny tryb.

Jednak to podejście spowodowało, że pojawiły się nowe wątpliwości w zakresie prawa pracy - jak podejść do kwestii dojazdu do biura z domu w dzień, kiedy mieliśmy pracować na home office? Czy należy to uznać za podróż służbową?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sprawie przyjrzeli się dziennikarze portalu Prawo.pl. Okazuje się, że w sytuacji, kiedy pracodawca w umowie ma wpisane dwa miejsca pracy (zazwyczaj jest to biuro oraz dom) i ustalił, że z biura będzie pracował od poniedziałku do środy, a w czwartek i piątek będzie to robił z domu, podróż do pracy w czasie, kiedy ma pracować z domu nie będzie uznawana za podróż służbową.

By można było mówić o podróży służbowej, to spełnione muszą być konkretne przesłanki, o których mowa w art. 77(5) Kodeksu pracy. Fot. Shutterstock
By można było mówić o podróży służbowej, to spełnione muszą być konkretne przesłanki, o których mowa w art. 77(5) Kodeksu pracy. Fot. Shutterstock

Jak wyjaśnia cytowana w artykule Prawo.pl dr Agata Miętek, adwokat w kancelarii WKB, adiunkt w Zakładzie Prawa Pracy w Akademii Leona Koźmińskiego i ekspert BCC ds. prawa pracy, by można było mówić o podróży służbowej, to spełnione muszą być konkretne przesłanki, o których mowa w art. 77(5) Kodeksu pracy. Zgodnie z nimi podróż służbowa musi odbywać się na: 

- polecenie pracodawcy;

- w celu wykonania zleconego przez pracodawcę zadania (chodzi przy tym o zadanie, które jest zdarzeniem incydentalnym w stosunku do pracy wykonywanej zwykle przez pracownika)

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozterka na miarę czasów. Kłopotliwy czas pracy w modelu hybrydowym

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA