×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rozliczenie z fiskusem będzie dla firm trudniejsze. Wszystko przez pracę zdalną

  • Autor: PM
  • 26 maj 2023 10:20

Uregulowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy nałożyło na pracodawców nowe obowiązki. Wielu z nich dostrzegło problem, o którym wcześniej nie myśleli, czyli to jak rozliczyć się z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom.

Rozliczenie z fiskusem będzie dla firm trudniejsze. Wszystko przez pracę zdalną
Praca zdalna generuje kolejne utrudnienia dla pracodawców. Tym razem chodzi o rozliczenia z fiskusem (fot. May Gauthier/Unsplash)
REKLAMA
  • Praca zdalna rozwinęła skrzydła szczególnie mocno w okresie pandemii, jednak dopiero niedawno ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie jej na stałe do Kodeksu pracy.
  • Delegując pracownika do wykonywania swoich obowiązków z domu, pracodawca powinien zapewnić mu odpowiednie narzędzia do pracy, a także pokryć koszty związane z pracą zdalną.
  • Dla firm, które zdecydowały się na tzw. estoński CIT problemem może być wykazanie celowości wydatków na sprzęt dla pracowników oraz udowodnienie, że zatrudnieni korzystają z nich tylko w celach służbowych.

Oddelegowanie pracowników do pracy zdalnej niesie ze sobą zarówno zalety, jak i wady

Od 7 kwietnia 2023 r. pracownik może wykonywać swoje obowiązki w pełni zdalnie lub hybrydowo. Zatrudniony może także dokonać wyboru miejsca, z którego będzie świadczył pracę zdalną, jednak musi to uzgodnić z pracodawcą.

Do zwiększonej popularności pracy zdalnej przyczyniła się pandemia, w czasie której było to w dużej mierze konieczne. Pandemia jednak minęła, a zainteresowanie pracą zdalną nie zmalało, zwłaszcza że praca z domu nie tylko nie zaburza pracy, a wręcz przeciwnie - jest często bardziej efektywna.

- Aż 87 proc. pracowników ankietowanych w ramach „Microsoft Annual Work Trend Index Report 2022" zapewnia, że na home office nie straciło nic ze swojej produktywności. Jednak by tak było, pracodawcy muszą udostępnić zatrudnionym odpowiednie narzędzia wspierające pracę w zespołach rozproszonych, z różnych miejsc i często w różnym czasie. Na znaczeniu zyskał więc przede wszystkim  elektroniczny obieg dokumentów, który umożliwia między innymi wspólną pracę nad dokumentami, tworzenie własnych ścieżek przesyłania plików, arbitralne nadawanie uprawnień do ich edycji. No i oczywiście pozwala na wgląd do faktur, umów, aneksów, wniosków niezależnie od miejsca, w którym pracują członkowie zespołów – tłumaczy Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozliczenie z fiskusem będzie dla firm trudniejsze. Wszystko przez pracę zdalną

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA