PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rozliczenia PIT za 2015 r.: Składki a zobowiązania wobec fiskusa

  • Autor: JP
  • 22 mar 2016 13:24

• Po zakończeniu roku podatnicy muszą rozliczyć się z podatku z tytułu osiągniętych dochodów.
• Ci, którzy wybrali zasady ogólne, w tym podatek progresywny (skala podatkowa) lub podatek liniowy, zobowiązani są złożyć zeznania najpóźniej 2 maja 2016.
• Składki zdrowotne ZUS pozwalają na obniżenie wysokości podatku.

Rozliczenia PIT za 2015 r.: Składki a zobowiązania wobec fiskusa
Odliczanie składki zdrowotnej nie powinno przysporzyć przedsiębiorcy problemów. (Fot. Flickr, Caitlin Childs, CC2.0)
REKLAMA

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest samodzielne obliczanie i odprowadzanie składek ZUS. Termin zapłaty składek upływa 10 dnia miesiąca następującego po tym, za który odprowadzane są składki lub 15 dnia miesiąca następującego po tym, za który odprowadzone są składki, jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników.

Przedsiębiorca odprowadza za siebie nie tylko składki zdrowotne, ale także składki na ubezpieczenia społeczne (między innymi emerytalne i rentowe), a w niektórych sytuacjach także składki na Fundusz Pracy. Składki społeczne odliczane są od dochodu (lub ujmowane w kosztach), Fundusz Pracy ujmowany jest jako koszt, a składki zdrowotne pomniejszają bezpośrednio podatek. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W odniesieniu do składek na ubezpieczenie społeczne, przedsiębiorca może sam podjąć decyzję, czy ujmie je w kosztach uzyskania przychodu, czy odliczy bezpośrednio przy wyliczaniu dochodu do opodatkowania. Składki zdrowotne natomiast nie są uwzględniane w kosztach działalności, lecz odlicza się je od podatku. Jednak aby w ogóle można było mówić o obniżeniu dochodu lub podatku o składki ZUS, muszą być one zapłacone - jest to jeden z warunków odliczenia.

Zasady odliczania składki zdrowotnej

- Odliczanie składki zdrowotnej nie powinno przysporzyć przedsiębiorcy problemów - uważa Andrzej Lazarowicz, prezes wfirma.pl.

- Mogą go dokonać ci, którzy opodatkowują dochody na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Osoba prowadząca działalność gospodarczą składkę zdrowotną odlicza od podatku. Oznacza to, że zapłacona składka zdrowotna podlegająca odliczeniu obniża wysokość podatku w zaliczce na podatek dochodowy jaką należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Dlaczego sformułowanie “w części podlegającej odliczeniu”? Ponieważ nie cała odprowadzona do ZUS składka podlega odliczeniu - wyjaśnia.

Do ZUS odprowadza się 9 proc. podstawy wymiaru składki zdrowotnej a odliczeniu od podatku przysługuje 7,75 proc. podstawy.

W praktyce oznacza to, że wysokość składek zdrowotnych w 2016 roku kształtuje się następująco:

●      kwota płacona co miesiąc na konto ZUS (9 proc. podstawy wymiaru) wynosi 288,95 zł,

●      kwota, którą przedsiębiorca mógł odliczyć od podatku (pod warunkiem, że ją faktycznie zapłacił), wynosiła 248,82 zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozliczenia PIT za 2015 r.: Składki a zobowiązania wobec fiskusa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA