×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rośnie liczba skarg dotyczących ochrony danych osobowych

  • Autor: PAP/jk
  • 28 sty 2023 8:03

W 2022 r. do Urzędu Ochrony Danych Osobowych trafiło prawie 7 tys. skarg obywateli - poinformował PAP UODO. Jak ocenił rzecznik urzędu Adam Sanocki, wzrost liczby skarg oznacza, że świadomość obywateli co do ochrony danych i przysługujących im praw rośnie.

Rośnie liczba skarg dotyczących ochrony danych osobowych
28 stycznia obchodzimy Dzień Ochrony Danych Osobowych (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Skargi, jakie trafiają do UODO - w ubiegłym roku łącznie blisko 7 tys. - dotyczą przeróżnych sytuacji.
  • Skarżący wskazują m.in. na brak ich zgody lub innej podstawy prawnej do przetwarzania danych przez administratora, albo też na to, że ich dane są nieprawidłowe.
  • Rzecznik UODO zwrócił uwagę, że w dalszym ciągu do UODO trafia wiele skarg zawierających błędy formalne, co uniemożliwia dalsze prowadzenie sprawy do czasu ich uzupełnienia.

Sanocki powiedział PAP, że skargi, jakie trafiają do UODO - w ubiegłym roku łącznie blisko 7 tys. - dotyczą przeróżnych sytuacji. Skarżący wskazują m.in. na brak ich zgody lub innej podstawy prawnej do przetwarzania danych przez administratora, albo też na to, że ich dane są nieprawidłowe. Są też skargi na nieprawidłowe przetwarzanie danych - choćby przypadek zamienienia imienia i nazwiska w Internetowym Koncie Pacjenta skarżącego.

Jak podkreślił, trafiają się też skargi nietypowe. Jedna z nich dotyczyła sytuacji, w której osoba otrzymała niewłaściwe badanie rezonansem magnetycznym. Skarżący zorientował się, że obraz przedstawiał osobę z protezą stomatologiczną, podczas gdy on sam ma własne uzębienie. Wśród skarg związanych z monitoringiem trafiła się też taka, gdzie skarżąca zorientowała się, że w przebieralni w jednym ze sklepów jest lustro weneckie, a za nim kamera. Do UODO trafiła jednak również skarga na "kopiowanie fal mózgowych" przez różne instytucje.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie liczba skarg dotyczących ochrony danych osobowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA