Rośnie liczba ojców korzystajacych z urlopów rodzicielskich

W tym roku z urlopu macierzyńskiego skorzystało blisko 40 tys. ojców - to czterokrotnie więcej niż rok temu - informuje MPiPS. Od zeszłego roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba korzystających z urlopów ojcowskich - z ok. 2 tys. w grudniu 2013 r. do blisko 13 tys. w marcu br.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rośnie liczba ojców korzystajacych z urlopów rodzicielskich

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 cze 2014 17:57


ZAKTUALIZOWANE. Z okazji obchodzonego w poniedziałek Dnia Ojca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina wszystkim ojcom o możliwości korzystania z urlopów dla rodziców.

"Czas spędzany z ojcem jest dla dziecka równie ważny jak ten spędzany z matką. (...) Dlatego ułatwienie ojcom korzystania z urlopów rodzicielskich, to jedna z ważniejszych wprowadzonych przez nas zmian" - podkreśla minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj też: Ojcowski czy tacierzyński, czyli tata na urlopie

Ojcowie mogą skorzystać z dwóch tygodni urlopu ojcowskiego, z matką mogą podzielić się urlopem macierzyńskim, rodzicielskim oraz wychowawczym. Choć urlopy biorą wciąż głównie mamy, korzysta z nich coraz więcej ojców.

W tym roku - od stycznia do kwietnia - z urlopu macierzyńskiego skorzystało blisko 40 tys. ojców. W tym samym okresie 2013 r. było to niespełna 10 tys. osób.

Ojcowie coraz chętniej korzystają także z urlopów rodzicielskich oraz ojcowskich. Od zeszłego roku liczba mężczyzn na urlopie ojcowskim wzrosła sześciokrotnie - z niewielu ponad 2 tys. w grudniu 2013 r. do blisko 13 tys. w marcu tego roku.

Jak pokazują badania Fundacji Dzieci Niczyje (FDN), polscy ojcowie uważają, że rodzice powinni dzielić się opieką nad dzieckiem na wszystkich etapach jego życia. Jedynie w przypadku niemowląt, jedna trzecia (34 proc.) ojców uważa, że wychowaniem dziecka powinna zajmować się głównie matka. W przypadku starszych dzieci - powyżej pierwszego roku życia - ponad 90 proc. ojców uważa, że opieka i wychowanie powinny być dzielone pomiędzy mamę i tatę.

Z badań wynika, że tylko 60 proc. ojców skorzystało z należnego im urlopu rodzicielskiego po urodzeniu dziecka. Jednak większość badanych ojców uważa, że zajmują się opieką i wychowaniem dzieci na równi z matką. Deklarują, że w podobnym stopniu co matki bawią się z dzieckiem (86 proc.), opiekują się nim w trakcie choroby (68 proc.), pielęgnują niemowlę (53 proc.), czy przygotowują posiłki dla dziecka (55 proc.).

"Jesteśmy świadkami ważnej zmiany obyczajowej. Ojcowie chcą uczestniczyć w wychowaniu dzieci, angażować się w nie i być partnerami dla matek. Taka zmiana jest potrzebna wszystkim: dzieciom, ojcom i mamom" - uważa prezeska FDN dr Monika Sajkowska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.