PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rosną koszty dojazdów do pracy. Niektórzy mogą liczyć na ich zwrot

  • km
  • 22 lip 2022 20:00

Praca poza miejscem zamieszkania to zjawisko, które dotyka spory odsetek pracowników. Na zwrot kosztów paliwa czy biletów komunikacji miejskiej zazwyczaj nie ma co liczyć. W niektórych przypadkach można jednak ubiegać się o finansowe wsparcie podróży do pracy. Kto może na nie liczyć i w jakiej kwocie?

Rosną koszty dojazdów do pracy. Niektórzy mogą liczyć na ich zwrot
Obliczono, że dziennie, w obie strony w drodze do pracy spędzamy statystycznie 55 minut (fot. Freestocks/Unsplash)
REKLAMA
  • Zwrot kosztów dojazdu do pracy nie jest uregulowany prawnie i zależy przede wszystkim od dobrej woli pracodawcy. Istnieją wyjątki - np. służba cywilna czy osoby w delegacji.
  • W większości przypadków jednak to pracodawca sam, w wewnętrznych regulacja określa, czy i w jakim stopniu równoważy wydatki na dojazdy do pracy. 
  • Zwrot kosztów dojazdu przysługuje osobom przyjętym na staż lub szkolenie poza miejscem stałego zamieszkania. Jest on wypłacany z Funduszu Pracy.

Odczyt inflacji z czerwca pokazuje wyraźnie, że napędzają ją ceny energii i transportu. Galopujące ceny paliw sprawiają, że podróże, w tym dojazdy do pracy, stają się coraz droższe. 

Tymczasem z ubiegłorocznego badania firmy Randstad wynika, że poza miejscem zamieszkania pracowało 39 proc. przepytanych pracowników. Wśród nigdy niepracujących w ten sposób, możliwość pracy w innym rejonie rozważało niewiele ponad 1/4 (28 proc.)

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Praca poza miejscowością w której mieszkamy to dla wielu spore obciążenie. To po pierwsze czas. Obliczono, że dziennie, w obie strony w drodze do pracy spędzamy statystycznie  55 minut. Na przestrzeni roku - w drodze do pracy spędzamy (w zależności od liczby dni roboczych w danym miesiącu) od 255 do nawet przeszło 300 godzin. 

Po drugie - koszta, szczególnie w czasach dość wysokich cen benzyny. W tym przypadku, zrównoważyć budżet może wsparcie od pracodawcy. Może - ale nie musi. Zwrot kosztów dojazdu do pracy nie jest bowiem dla pracodawcy obligatoryjny. Są jednak wyjątki.

Zobacz: Nie jest dobrze. Ceny paliw pokazują gorzką prawdę o pensjach Polaków

Najlepiej zapytać

Zwrot kosztów dojazdu do pracy nie jest uregulowany prawnie i zależy przede wszystkim od dobrej woli pracodawcy. Istnieją wyjątki - np. służba cywilna czy osoby w delegacji.

W większości przypadków jednak, to pracodawca sam, w wewnętrznych regulacjach określa czy i w jakim stopniu równoważy wydatki na dojazdy do pracy. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosną koszty dojazdów do pracy. Niektórzy mogą liczyć na ich zwrot

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA