Rosja. Stewardesy "Stare, grube i brzydkie" przegrały proces o dyskryminację

Rosyjskie stewardessy z organizacji "Stare, grube i brzydkie" przegrały proces w moskiewskim sądzie o dyskryminację pracownic w liniach Aeroflot.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rosja. Stewardesy "Stare, grube i brzydkie" przegrały proces o dyskryminację

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

21 kwi 2017 13:40


• Aeroflot wyjaśniał w stanowiskach, że nie dyskryminuje pracownic, mimo tego w lutym sprawa trafiła do sądu Federacji Rosyjskiej.

• Jako argumenty za dyskryminacją miały świadczyć m.in. zeznania pracownic, w których padały cytaty o złej urodzie, czy też o wieku 40 lat jako granicy pracy na liniach międzynarodowych.

• Wyrok oczyścił linię lotniczą z oskarżenia.

W moskiewskim sądzie zapadł wyrok w procesie miedzy pracownicami z grupy, pod wymowną nazwą "Stare, grube i brzydkie" a linią lotniczą. Z rosyjskiego grupę nazwano STS, co jest akronimem słów składających się na całą nazwę. Grupa skupiła pracownice personelu pokładowego, które poczuły się dyskryminowane w pracy ze względu na mniej atrakcyjny wygląd, czy też wiek.

Za ich racją miał przemawiać dobór personelu lotniczego na loty międzynarodowe w liniach Aeroflot. O sprawie donosił rosyjski korespondent The Telegraph.

Aeroflot zaprzeczał, jakoby miało dochodzić do takich praktyk selekcji personelu. Linie lotnicze powoływały się na rosyjskie prawo. Więcej wystosowano oświadczenie w którym można było przeczytać:

- Sprzeciwiamy się i nie praktykujemy żadnej dyskryminacji naszych pracowników, w tym zwłaszcza ze względu na wiek, rasę, płeć, czy poglądy religijne albo polityczne.

Dyskryminację miały potwierdzać słowa skierowane do jednej ze stewardess, źródło: pixabay.com Dyskryminację miały potwierdzać słowa skierowane do jednej ze stewardess, źródło: pixabay.com

Lokalne, rosyjskie media, które też opisywały sprawę, powoływały się na relacje jednej z członkiń grupy. Przytaczała ona, także przed sądem, że kierowano wobec niej zastrzeżenia przełożonych w sytuacjach kiedy miała lecieć na międzynarodowej trasie.

- Szef spoglądał na moje zdjęcie i mówił: Zhenya - imię poszkodowanej - dobrze wiesz, że masz zbyt szerokie policzki na lot międzynarodowy. Masz duży biust, powinnaś nosić sportowy stanik. Takimi stwierdzeniami tłumaczono mi nowe zasady w mojej pracy.

Kobiety powyżej 40 roku życia praktycznie miano odsunąć od lotów międzynarodowych.

Sprawa zakończyła się w sądzie, do którego trafiła w lutym. Kwietniowy wyrok w imieniu Federacji Rosyjskiej uznał racje linii lotniczej. Wewnętrzny audyt Aeroflotu też nie potwierdził zastrzeżeń pracownic.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.