• Organizacje pracodawców chcą włączenia rolników do powszechnego systemu emerytalnego.
• Związkowcy twierdzą, że rząd powinien uporządkować sprawy KRUS w przeglądzie systemu.

Obecnie tylko rolnicy mają prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Z najnowszych danych KRUS wynika, że chętnie z tego przywileju korzystają - we wrześniu 2014 r. takie świadczenia otrzymywało 51,8 tys. osób, a rok później już 55,9 tys. osób. W roku 2016 tego typu osób ma być jeszcze więcej.
Organizacje skupiające pracodawców są jednak przeciwne preferencyjnemu traktowania rolników - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan i członek Rady Nadzorczej ZUS twierdzi w "DGP", że konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie do systemu ubezpieczeń rolników zasad obowiązujących w ZUS. Zauważa, że obecna sytuacja jest patologiczna, bowiem rolnik płaci składki sześć razy mniejsze niż ubezpieczony w ZUS, a otrzymuje najniższą emeryturę w tej samej wysokości co pracownik.
Z kolei dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC i wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego uważa, że skoro rząd do końca roku ma przygotować przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego, to jest to także odpowiedni moment na uporządkowanie systemu rolniczego - czytamy w "DGP".
Podobnego zdania są związkowcy. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ uważa, że wszyscy ubezpieczeni powinni być równi wobec prawa.


Słowa kluczowe
- Jeremi Mordasewicz
- Wojciech Warski
- Wiesława Tarnowska
- ZUS
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- KRUS
- Konfederacja Lewiatan
- Konwent BCC
- Rada Dialogu Społecznego
- OPZZ
KOMENTARZE (0)