Rodzice "dzieci gorszego roku" u ministra pracy ws. urlopu

W czwartek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z grupą rodziców, którzy chcą, aby prawo do wydłużonego płatnego urlopu dotyczyło także matek i ojców dzieci urodzonych w 2012 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rodzice "dzieci gorszego roku" u ministra pracy ws. urlopu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 maj 2013 21:05


Po tzw. matkach I kwartału jest to kolejna grupa domagająca się prawa do wydłużonego urlopu rodzicielskiego. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w 2012 r., które 17 czerwca, czyli w chwili wejścia w życie zmian w kodeksie pracy, nie ukończą roku. Projekt rządowy, nad którym pracuje Sejm, zakłada, że będą mieli do niego prawo rodzice dzieci urodzonych od początku 2013 r.

Grupa określająca się jako "rodzice dzieci gorszego roku 2012" uważa, że projekt dyskryminuje dzieci urodzone przed 1 stycznia 2013 r. ze względu na ich wiek i datę urodzenia, a więc jest niekonstytucyjny.

Jak powiedział PAP po spotkaniu rzecznik MPiPS Janusz Sejmej, minister pracy zaznaczał, że nie jest możliwe objęcie wydłużonym urlopem rodzicielskim rodziców dzieci urodzonych w 2012, gdyż w ich przypadku nie będzie zachowana ciągłość urlopu macierzyńskiego. "Minister pracy podkreślił, że projekt ponad wszelką wątpliwość jest konstytucyjny" - dodał Sejmej.

Przedstawicielka rodziców Agnieszka Stróżka po spotkaniu w MPiPS powiedziała PAP, że "rodzice dzieci gorszego roku 2012" nie rezygnują i w kolejnych dniach w sprawie wydłużonego urlopu rodzicielskiego spotkają się z politykami SP, SLD, PiS.

Wcześniej petycję skierowali m.in. do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Złożyli ją także w kancelarii premiera i biurze Rzecznika Praw Dziecka.

"Apelujemy, by wraz z wejściem w życie nowych przepisów regulujących kwestie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich, wszystkie dzieci, które nie ukończą pierwszego roku życia w dniu wejścia w życie ustawy, miały prawo do płatnej opieki sprawowanej przez matkę lub ojca do momentu, gdy przestaną być niemowlakami, tj. do momentu ukończenia przez nie 1. roku życia" - napisali w petycji.

O poparcie tych postulatów do rządu i wszystkich partii parlamentarnych zaapelowała w środę SP.

Przygotowany przez resort pracy i polityki społecznej projekt nowelizacji kodeksu pracy zakłada, że z rocznego urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych w 2013 r. i później. Początkowo rząd zapowiadał, że przepisy obejmą jedynie rodziców dzieci urodzonych po 16 marca 2013 r. Przeciwko temu rozwiązaniu protestowały tzw. matki I kwartału. Pod koniec kwietnia premier Donald Tusk zapowiedział, że przychyli się do ich postulatów.

Projekt rządowy przewiduje: urlop macierzyński (20 tygodni, w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), dodatkowy urlop macierzyński (wydłużony z czterech do sześciu tygodni) oraz urlop rodzicielski (26 tygodni). Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka. Urlop dodatkowy można będzie wykorzystać w dwóch częściach, zaś rodzicielski - maksymalnie w trzech, trwających co najmniej osiem tygodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.