PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Reżim zatrudnienia w biurze KRS. Kto się nie dostosuje, straci pracę

  • Autor: PAP/JS
  • 31 maj 2017 21:50

Krajowa Rada Sądownictwa w przesłanym stanowisku krytycznie oceniła możliwość rozwiązania stosunków pracy dotychczasowych pracowników Biura Rady w ciągu pół roku po wejściu w życie rządowego projektu nowelizacji ustawy o KRS.

Reżim zatrudnienia w biurze KRS. Kto się nie dostosuje, straci pracę
Drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest przewidziane na posiedzeniu Sejmu wyznaczonym na przyszły tydzień (fot. pixabay.com)
REKLAMA

 

• Drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest przewidziane na posiedzeniu Sejmu wyznaczonym na przyszły tydzień.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wprowadzona do projektu poprawka zakłada "zmianę reżimu zatrudnienia" w Biurze KRS - jeśli jego pracownicy nie przyjęliby nowych warunków pracy i płacy, ich stosunki pracy wygasałyby po upływie pół roku od wejścia w życie ustawy.

"Ewentualne rozwiązanie umów o pracę z osobami zatrudnionymi w Biurze Rady, jeżeli zajdzie taka konieczność, powinno nastąpić z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa pracy, w szczególności regulacji wynikających z Kodeksu pracy" - zaznaczono w stanowisku KRS.

Drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest przewidziane na posiedzeniu Sejmu wyznaczonym na przyszły tydzień. Projekt zakłada m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm (dziś wybiera ich samo środowisko sędziowskie).

Przed tygodniem sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała projekt wraz z poprawkami. Według jednej z poprawek, oprócz wygaszenia kadencji 15 członków Rady będących sędziami, wygaszono by też kadencje sześciu parlamentarzystów do niej wybranych. Inna z poprawek przewiduje, że Prezydium Sejmu lub 50 posłów będzie mogło wyłaniać kandydatów do wyboru przez Sejm wyłącznie spośród sędziów zarekomendowanych przez środowiska prawnicze.

Kolejna z poprawek zakłada zaś "zmianę reżimu zatrudnienia" w Biurze KRS - jeśli jego pracownicy nie przyjęliby nowych warunków pracy i płacy, ich stosunki pracy wygasałyby po upływie pół roku od wejścia w życie ustawy.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł uzasadniał podczas posiedzenia komisji, że skoro praca w KRS będzie organizowana w zupełnie nowy sposób, to "nowy pracodawca ma prawo wybrać tego, z kim chce pracować".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reżim zatrudnienia w biurze KRS. Kto się nie dostosuje, straci pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA