Krajowa Rada Sądownictwa w przesłanym stanowisku krytycznie oceniła możliwość rozwiązania stosunków pracy dotychczasowych pracowników Biura Rady w ciągu pół roku po wejściu w życie rządowego projektu nowelizacji ustawy o KRS.

• Drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest przewidziane na posiedzeniu Sejmu wyznaczonym na przyszły tydzień.
• Wprowadzona do projektu poprawka zakłada "zmianę reżimu zatrudnienia" w Biurze KRS - jeśli jego pracownicy nie przyjęliby nowych warunków pracy i płacy, ich stosunki pracy wygasałyby po upływie pół roku od wejścia w życie ustawy.
"Ewentualne rozwiązanie umów o pracę z osobami zatrudnionymi w Biurze Rady, jeżeli zajdzie taka konieczność, powinno nastąpić z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa pracy, w szczególności regulacji wynikających z Kodeksu pracy" - zaznaczono w stanowisku KRS.
Drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest przewidziane na posiedzeniu Sejmu wyznaczonym na przyszły tydzień. Projekt zakłada m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm (dziś wybiera ich samo środowisko sędziowskie).
Przed tygodniem sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała projekt wraz z poprawkami. Według jednej z poprawek, oprócz wygaszenia kadencji 15 członków Rady będących sędziami, wygaszono by też kadencje sześciu parlamentarzystów do niej wybranych. Inna z poprawek przewiduje, że Prezydium Sejmu lub 50 posłów będzie mogło wyłaniać kandydatów do wyboru przez Sejm wyłącznie spośród sędziów zarekomendowanych przez środowiska prawnicze.
Kolejna z poprawek zakłada zaś "zmianę reżimu zatrudnienia" w Biurze KRS - jeśli jego pracownicy nie przyjęliby nowych warunków pracy i płacy, ich stosunki pracy wygasałyby po upływie pół roku od wejścia w życie ustawy.
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł uzasadniał podczas posiedzenia komisji, że skoro praca w KRS będzie organizowana w zupełnie nowy sposób, to "nowy pracodawca ma prawo wybrać tego, z kim chce pracować".

KOMENTARZE (0)