PARTNERZY PORTALU

Rewolucja w urzędach pracy. To koniec pośredniaków, jakie znamy

Projekt ustawy o aktywności zawodowej ma wprowadzić sporo zmian w urzędach pracy. Nowe przepisy mają sprawić, że urzędy przestaną kojarzyć się z bezrobociem, a zaczną z aktywizacją zawodową. Czy to koniec pośredniaków, jakie znamy? O tym rozmawiamy z Moniką Fedorczuk, p.o. dyrektorem Urzędu Pracy w Warszawie.

Rewolucja w urzędach pracy. To koniec pośredniaków, jakie znamy
Nowe przepisy mają sprawić, że urzędy pracy przestaną kojarzyć się z bezrobociem, a zaczną z aktywizacją zawodową (Fot. PAP/Tytus Żmijewski)
REKLAMA
 • Zdaniem Moniki Fedorczuk urzędy pracy powinny stać się nowoczesnymi centrami, do których trafiają osoby faktycznie zainteresowane pracą lub pracodawcy szukający pracowników. 
 • Część proponowanych przepisów ocenia Fedorczuk pozytywnie, np. oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego, rozszerzenie grupy klientów urzędów pracy o osoby bierne zawodowo czy współpracę z agencjami zatrudnienia.
 • Niektóre rozwiązania budzą jednak wątpliwości, np. grant na utworzenie stanowiska pracy zdalnej (podobne świadczenie już funkcjonuje, jednak mało kto z niego korzysta), dodatkowe środki na utworzenie stanowiska pracy zdalnej (pomoc będzie zależeć od wieku i stanu cywilnego - co zdaniem Fedorczuk jest niedopuszczalne).

Nowe przepisy mają sprawić, że urzędy pracy przestaną kojarzyć się z bezrobociem, a zaczną z aktywizacją zawodową. Czy to koniec pośredniaków, jakie znamy?

Monika Fedorczuk, p.o. dyrektor Urzędu Pracy w Warszawie: - Jednym z moich marzeń zawodowych jest to, aby urzędy pracy były właśnie od pracy czy zatrudnienia, a nie od bezrobocia - żeby mogły się stać nowoczesnymi centrami, do których trafiają osoby faktycznie zainteresowane pracą lub pracodawcy szukający pracowników. Urzędy pracy nie powinny administrować danymi, ale łączyć pracowników i pracodawców, działać na rzecz podnoszenia kwalifikacji, aktywizacji tych osób, które obecnie są poza rynkiem pracy z różnych powodów.

Najważniejszym zadaniami urzędów pracy powinno być pośrednictwo pracy i wspieranie kształcenia ustawicznego, czyli ułatwienia w nabywaniu czy podnoszeniu kwalifikacji. Od wielu lat podkreślam, że o urzędach pracy musimy myśleć nie tylko biorąc pod uwagę perspektywę osób, które szukają pracy, ale również pracodawców. Urząd nie tworzy miejsc pracy, może tylko wspomagać ten proces.

Warto zwrócić uwagę, że - chociażby z uwagi na zmniejszające się liczebnie zasoby pracy - raczej nie będziemy mieli bezrobocia, jakie niektórzy pamiętają z lat 90. czy z początku XXI wieku, czyli w okolicach lub nawet przekraczającego 20 proc. Obecnie największym wyzwaniem, przed którym stoimy, to zapewnienie gospodarce odpowiedniej liczby dobrze przygotowanych pracowników, czyli wyposażonych w potrzebne pracodawcom kwalifikacje i umiejętności. Jeśli nastąpi wzrost bezrobocia z uwagi na sytuację gospodarczą, urzędy pracy powinny być tą instytucją, która będzie w stanie zaoferować skuteczne usługi poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, a nawet przeszkolenie pod kątem możliwości podjęcia pracy w nowym zawodzie czy branży.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (20)

Do artykułu: Rewolucja w urzędach pracy. To koniec pośredniaków, jakie znamy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • JK 2023-01-09 14:55:39

  część ludzi woli żyć z zasiłków niż z pracy, co się dziwić? Jeśli masz dostać 1500 PLN z zasiłków bez wychodzenia z domu, a dostać 2000 PLN wydając na benzynę czy rzeczy do pracy... do tego dochodzą przywileje dla dzieci (pierwszeństwo w żłobkach, szkołach itp.) i kolejne socjale dla nich. Niestety, ale sami hodujemy sobie pasożyty, bo ludziom nie opłaca się pracować, bo rząd da. Da. Ale z naszych (ludzi pracujących) pieniędzy. W wielu miejscach bezrobocie jest fikcyjne - gdyby ktoś chciał, to by dorobił. Dziś, jutro, od ręki. Ale mu się nie opłaca... i tak do emerytury.

 • Jarek 2022-12-02 06:50:19

  Za. Grosze nikt nie bedzie tyral.Frajerów. nie znajdziecie.

 • TOMEK 2022-12-02 06:32:31

  Urzad pracy oferty pracy maja byc na umowe o prace .Nikt nie bedzie pracowal na patologicznych umowach smieciowych.

 • nik 2022-11-30 18:59:21

  Kiedy dochód gwarantowany?

 • Ola 2022-11-29 21:45:55

  Urzędy pracy mają tylko oferty zatrudnienia, których nikt nie chce, najgorsze z najgorszych. Te urzędy są zupełnie niepotrzebne, tylko doprowadzają ludzi do depresji i stresów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA