PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rewolucja w prawie pracy coraz bliżej. Zmiany w umowach, urlopach, przerwach w pracy

  • KDS
  • 15 lip 2022 13:38

Nadchodzi rewolucja w prawie pracy. Wydłużenie urlopów rodzicielskich, dodatkowe urlopy opiekuńcze, udogodnienia dla pracowników mających dzieci - to niektóre ze zmian, jakie mają zostać z początkiem sierpnia wprowadzone do kodeksu pracy. Nowe regulacje nie dotyczyć jednak będą tylko pracujących rodziców. Planowane jest także m.in. ograniczenie zakazu konkurencji i zapewnienie pracownikom dostępu do informacji dotyczących ich warunków pracy.

Rewolucja w prawie pracy coraz bliżej. Zmiany w umowach, urlopach, przerwach w pracy
Na chwilę obecną projekt ustawy jest w fazie pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. (fot. Unsplash/Eric Wang)
REKLAMA
  • Od sierpnia 2022 r. pracowników i pracodawców czekają duże zmiany z zakresu prawa pracy.
  • Nowe regulacje mają na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw, pierwsza odnosi się do przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, druga do  równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.
  • Zmianie ulegną zasady zawierania umów na okres próbny, wydłuży się czas urlopu, zmienią się zasady korzystania z przerw w pracy.

Nasz kraj obydwie dyrektywy zobowiązał się wprowadzić do porządku prawnego odpowiednio do 1 i 2 sierpnia 2022 r. Na chwilę obecną projekt ustawy jest w fazie pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Ponadto w kolejnym projekcie ustawy, który został skierowany do Sejmu w dniu 8 czerwca 2022 r. przewidziano zmiany w zakresie możliwości kontroli trzeźwości pracowników i uregulowano kwestie związane z pracą zdalną. Mają one zacząć obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia Ustawy.

W związku z wprowadzanymi zmianami należy zwrócić uwagę na najważniejsze z nich. Oto na co muszą przygotować się przedsiębiorcy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ochrona przed niekorzystnym traktowaniem w zatrudnieniu

Zgodnie z wprowadzanymi zmianami skorzystanie przez pracownika z uprawnień przysługujących mu z tytułu naruszenia przepisów prawa pracy przez pracodawcę, w tym zasady równego traktowania w zatrudnieniu, nie będzie mogło być podstawą jakiegokolwiek niekorzystnego traktowania pracownika.

Nie będzie mogło powodować również jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika, zwłaszcza nie będzie mogło stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązania bez wypowiedzenia przez pracodawcę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rewolucja w prawie pracy coraz bliżej. Zmiany w umowach, urlopach, przerwach w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA