PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rewolucja w L4 powinna iść w inną stronę

Polska nie byłaby jedynym krajem w Europie z darmowym startem L4, gdyby zmiany proponowane przez pracodawców - m.in. brak wynagrodzenia przez pierwsze trzy dni na zwolnieniu lekarskim - weszły w życie. Tak jest m.in. w Czechach, Estonii, Wielkiej Brytanii, Francji. Z drugiej strony, jak wskazują specjaliści od zarządzania absencjami, są inne sposoby na eliminowanie notorycznych zwolnień lekarskich, niż zmiany w Kodeksie pracy.

  • Autor: jm
  • 12 kwi 2017 14:33
Rewolucja w L4 powinna iść w inną stronę
Pracodawcy chcą zmian w L4, aby walczyć z nadużyciami. Czy uda im się wprowadzić zmiany? (fot. pixabay)
REKLAMA

• Pracodawcy chcą zmian w L4 – aby pierwsze trzy dni chorobowego były bezpłatne, a wynagrodzenie za pozostały okres spędzony na L4 wynosiło nie 80, a 60 proc.

• Pomysł ten budzi oczywiście sprzeciw związkowców. Okazuje się jednak, że jest wiele krajów w Europie, w których system wygląda podobnie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Czy taki scenariusz jest również możliwy w Polsce? Po deklaracji ze strony Stanisława Szweda niewiele na to wskazuje, ale Konfederacja Lewiatan, która wysunęła ten pomysł ma zamiar przedstawić swoją propozycję jeszcze przed wakacjami podczas Rady Dialogu Społecznego.

Zmiany zaproponowane przez Konfederację Lewiatan mają pomóc pracodawcom w walce z lewymi zwolnieniami lekarskimi. Spotkały się jednak ze sporym oporem związkowców. – Propozycja „Lewiatana” to oczywiście jawna bezczelność i próba uderzenia w prawa pracownicze – skomentował na stronie strajk.eu Piotr Nowak z Polskiej Lewicy.

O całej sprawie szerzej pisaliśmy tutaj: L4 płatne w 60 proc. i brak wynagrodzenia przez kilka dni?

Okazuje się jednak, że takie rozwiązania obowiązują w wielu europejskich krajach. Przykładowo w Szwecji pracownik nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia podczas pierwszego dnia pobytu na L4, we Włoszech, Grecji, Francji, Czechach, Estonii, Wielkiej Brytanii i Bułgarii przez pierwsze trzy dni (tak jak proponuje Lewiatan w Polsce), a w Irlandii przez pierwszych sześć dni, podczas gdy w Finlandii nawet przez dziewięć.

Z drugiej strony jednak w niektórych krajach "chorobowe wynagrodzenie" wynosi zawsze 100 proc. Tak jest na przykład w Niemczech, Austrii, Belgii, Luksemburgu, Norwegii czy Szwajcarii. W Szwecji pracownicy przebywający na L4 otrzymują 95 proc. pensji, a we Włoszech i Czechach – 85 proc. Są jednak kraje, w których wynagrodzenie jest niższe – np. we Francji w pierwszym tygodniu choroby (pomijając trzy pierwsze dni przez które pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia w ogóle) osoba na zwolnieniu lekarskim może liczyć na 20 proc. pensji, a później do 50 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rewolucja w L4 powinna iść w inną stronę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA