×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rewolucja w Kodeksie pracy odroczona. Rośnie niepokój w firmach

  • jk
  • 1 sie 2022 14:00

Wiadomo już, że zmiany w Kodeksie pracy nie wejdą w życie z początkiem sierpnia 2022 roku. Nie znaczy to jednak, że pracodawcy mogą spać spokojnie. A to dlatego, że planowane zmiany to prawdziwa „mała rewolucja”. Trudno też przewidzieć, kiedy i w jakim kształcie ustawodawca wprowadzi je w życie. To, co mogą zrobić pracodawcy, to oszacować skalę wpływu zmian w Kodeksie pracy na ich organizacje i jakie działy w firmie trzeba będzie zaangażować do ich wdrożenia.

Rewolucja w Kodeksie pracy odroczona. Rośnie niepokój w firmach
Zmiany w Kodeksie pracy będą znaczące (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • 1 i 2 sierpnia 2022 r. Polska powinna wprowadzić w życie dwie unijne dyrektywy dotyczące Kodeksu pracy - dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską.
  • Nie dojdzie do tego w zakładanym terminie, bo ścieżka legislacyjna w Sejmie nie została nadal ukończona. Wiadomo jednak, że zmiany w Kodeksie pracy będą znaczące.
  • Dla pracodawców największą bolączką jest brak informacji o ostatecznym kształcie zmian, terminie ich ogłoszenia, a co najbardziej istotne, terminie ich wejścia w życie. Jeśli będzie to tylko 14 dni, pracodawcy mogą mieć duże problemy z wdrożeniem ich w swoich przedsiębiorstwach.

Zbliżające się zmiany w Kodeksie pracy są dość rewolucyjne i regulują wiele obszarów, m.in. zasady zawierania umów o pracę, w tym o pracę na okres próbny, zwiększają elastyczność pracy, wydłużają urlopy rodzicielskie z 32 do 41 tygodni, przy czym 9 tygodni będzie przysługiwało wyłącznie ojcu dziecka, zwiększają zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego, wprowadzają nowe dni wolne (nieodpłatny urlop opiekuńczy czy zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej), regulują także długo oczekiwane i przez pracodawców, i przez pracowników zasady pracy zdalnej.

Czytaj też: Szykują się zmiany. Pracownicy zyskają dwie dodatkowe przerwy w pracy

- Planowane zmiany w Kodeksie pracy to prawdziwa „mała rewolucja” dla pracodawców. Wielu z nich, już dziś twierdzi, że ich wprowadzenie będzie stanowić dla nich nie lada wyzwanie, a zwłaszcza polski projekt, który jest bardziej obciążający niż same dyrektywy unijne - mówi Joanna Rutkowska, dyrektorka HR agencji zatrudnienia Trenkwalder.

Czas na przygotowania

Choć znany jest ogólny zarys planowanych zmian w Kodeksie pracy, to jednak brak ostatecznych zapisów i informacji o terminie ich wdrożenia znacznie utrudnia pracodawcom przygotowanie się do kodeksowej rewolucji. Co mogą dziś zrobić przedsiębiorcy, aby nie dać się zaskoczyć nowelizacji Kodeksu pracy?

Czytaj też: Work-life balance ma mocnego konkurenta. Nadchodzi nowy trend

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rewolucja w Kodeksie pracy odroczona. Rośnie niepokój w firmach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA