PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Resort pracy podpowie pracodawcom, jak wdrożyć elastyczne formy zatrudnienia

Elastycznie formy zatrudnienia, które pozwalają godzić pracę z życiem rodzinnym, wciąż są zbyt rzadko wykorzystywane w Polsce - oceniła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas prezentacji portalu www.rodzinaipraca.gov.pl, który ma pomóc w godzeniu ról zawodowych z rodzinnymi.

  • Autor: PAP/JS
  • 30 maj 2017 14:58
Resort pracy podpowie pracodawcom, jak wdrożyć elastyczne formy zatrudnienia
Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i poityki społecznej. (fot.mpips.gov.pl)
REKLAMA

• Na portalu rodzinaipraca.gov.pl można znaleźć ok. 60 propozycji, które pomogą godzić role zawodowe z rodzinnymi.

• Pracodawcy dowiedzą się m.in., z jakimi kosztami wiąże się wprowadzenie niektórych rozwiązań i do kogo mogą być one kierowane.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W MRPiPS zaprezentowano stronę internetową www.rodzinaipraca.gov.pl, która ma upowszechniać wiedzę wśród pracowników oraz pracodawców na temat godzenia ról zawodowych i rodzinnych w miejscu pracy. Platforma jest efektem projektu "Rodzina i Praca - to się opłaca!", realizowanego przez resort rodziny i pracy.

"W rodzinie tkwi potencjał, który jest źródłem rozwojem naszego kraju. Chcemy ten potencjał jak najlepiej wykorzystać. Rodzina jest sercem polityki społecznej" - powiedziała Rafalska.

Zwróciła uwagę, że sytuacja zawodowa rodziców wpływa na to, czy decydują się na większą liczbę dzieci. "To pierwsze dziecko rodzi się zwykle niezależnie od sytuacji materialnej rodziny, natomiast przy drugim już uważnie kalkulujemy i nie chcemy, żeby pogorszył się standard życia" - mówiła szefowa MRPiPS.

Jej zdaniem elastycznie formy zatrudnienia, które pozwalają godzić role zawodowe z rodzinnymi, wciąż są zbyt rzadko wykorzystywane w Polsce. "Model zatrudnienia nie na pełen etat to byłoby coś, co świetnie pozwoliłoby nam godzić jedno z drugim. Żeby jeszcze z tego pół etatu można było utrzymać spokojnie rodzinę" - zaznaczyła Rafalska.

Joanna Kotzian z HRK zwróciła uwagę, że na portalu rodzinaipraca.gov.pl można znaleźć ok. 60 propozycji, które pomogą godzić role zawodowe z rodzinnymi. Chodzi m.in. o takie rozwiązania jak: żłobek czy przedszkole przy zakładzie pracy, dofinansowanie pasji pracowników, możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem, organizacja półkolonii i kolonii, rekompensowanie nadgodzin dniami wolnymi oraz telepraca.

Ekspertka podkreśliła, że oprócz propozycji na platformie pracodawcy dowiedzą się m.in., z jakimi kosztami wiąże się wprowadzenie niektórych rozwiązań i do kogo mogą być one kierowane. "Np. skrócenie tygodnia pracy może być kierowane nie tylko do rodziców, ale też do osób, które kończą studnia podyplomowe. Skrócenie tygodnia pracy jest też cenione przez osoby, które pracują z dala od domu" - wyjaśniała.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort pracy podpowie pracodawcom, jak wdrożyć elastyczne formy zatrudnienia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA