Rekrutacja, ochrona danych osobowych kandydatów: Zmiany w przepisach przyniosą wysokie kary

• O unijnej reformie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych pracodawcy dowiedzieli się już w 2016 r.
• Zmiany będą egzekwowane już od maja 2018 r.
• A kary za naruszenie zasad ochrony danych osobowych mogą sięgać nawet 20 tys. euro.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekrutacja, ochrona danych osobowych kandydatów: Zmiany w przepisach przyniosą wysokie kary

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

15 lut 2017 11:59


Zmiany w przepisach oznaczają, że firmy z jeszcze większą troską i uwagą będą musiały dbać o każdy dokument aplikacyjny, który wpłynie do nich w trakcie procesu rekrutacyjnego. Zwłaszcza, że stwierdzone naruszenie zasad ochrony danych osobowych może oznaczać poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe.

Odpowiednia instytucja – w Polsce jest to GIODO – będzie uprawniona do nakładania administracyjnych kar pieniężnych i ich zdecydowanego egzekwowania. Kształt przyszłych kar zależy jeszcze od decyzji polskiego ustawodawcy, ale już w tym momencie można przykładowo wskazać, iż naruszenie obowiązków informacyjnych względem kandydata podlegać będzie administracyjnej karze pieniężnej w wysokości do 20 tys. euro, a w przypadku przedsiębiorstwa – od 2 do 4 proc. jego całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego.

Czytaj też: Ochrona danych osobowych: Nowe przepisy zwiększa koszty w przedsiębiorstwach

- Nowe warunki określone w unijnym rozporządzeniu, wpłyną nie tylko na pracę działu HR, ale także na te działy firmy, do których prowadzone są rekrutacje, dział prawny czy IT dbający o dane przechowywane na firmowych serwerach – podkreśla Mirosław Gumularz, specjalista ds. ochrony danych osobowych w eRecruiter.

Przeglądanie dokumentów aplikacyjnych, ich selekcja czy rozmowy z kandydatami to etapy procesu rekrutacyjnego, nieodłącznie związane z pozyskiwaniem danych osobowych. W konsekwencji należy wobec kandydata do pracy spełnić obowiązki informacyjne.

- Pracodawca gromadząc CV staje się administratorem danych osobowych. W związku z tym, już obecnie firmy są zobowiązane do przesłania kandydatom m.in. takich informacji jak pełna nazwa firmy oraz adres jej siedziby, cel zbierania danych osobowych czy informacja o podmiotach, którym administrator danych ewentualnie zamierza udostępnić dane osobowe aplikującej osoby. Jednak po wejściu w życie nowych regulacji, przy każdej rekrutacji w ogłoszeniu, bądź innym miejscu dostępnym dla kandydata, firma będzie musiała podać, znacznie rozszerzony i zmodyfikowany, katalog obowiązków informacyjnych – wyjaśnia Gumularz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.