×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Regulacja pracy zdalnej coraz bliżej. Na te przepisy czekają firmy i pracownicy

  • Autor: PAP/jk
  • 18 lis 2022 12:17

Najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu zostanie domknięty temat nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej i propozycja ta trafi do Senatu, a potem – do analizy i podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę – powiedziała w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Regulacja pracy zdalnej coraz bliżej. Na te przepisy czekają firmy i pracownicy
Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • "Najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu temat pracy zdalnej zostanie domknięty i propozycja zmiany w Kodeksie pracy trafi do Senatu, następnie oczywiście analiza i podpis pana prezydenta" - poinformowała minister Maląg.
  • Kolejne, trzydniowe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 30 listopada - 1 grudnia.
  • Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.

W piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała głos w panelu "Polityka społeczna w dobie inflacji. Czy opłaca nam się inwestować w rodzinę?" w ramach Kongresu 590 w Rzeszowie.

Maląg powiedziała, że w zakresie prawa pracy konieczne są zmiany, zwłaszcza uelastycznienie możliwości wykonywania pracy.

"Przybliżamy się do momentu, kiedy Sejm dokona zmian w Kodeksie pracy i praca zdalna, praca hybrydowa będzie już na stałe. Jesteśmy już na szczęście po komisji i podkomisji, więc najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu ten temat zostanie domknięty i propozycja zmiany w Kodeksie pracy trafi do Senatu, następnie oczywiście analiza i podpis pana prezydenta" - poinformowała minister Maląg.

Czytaj też: Nie potrzebują etatu, ale elastyczności. Równowaga praca - życie prywatne zyskuje na znaczeniu

Kolejne, trzydniowe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 30 listopada - 1 grudnia.

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych. Będzie on też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub w regulaminie.

Według propozycji pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko w wieku poniżej 4 lat, rodzicom i opiekunom opiekującym się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Regulacja pracy zdalnej coraz bliżej. Na te przepisy czekają firmy i pracownicy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Paweł 2022-11-22 08:31:23

    Jak rząd się za coś bierze to nie może to dobrze działać. Przecież praca zdalna jest już od lat, szczególnie w branży IT i jakoś do tej pory nie było trzeba jej regulować.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA