×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Reforma urzędów pracy coraz bliżej. "Staże to maszynka do pieniędzy. Nie o to chodzi"

O nowej ustawie o rynku pracy, rewolucji, jaką przejdą powiatowe urzędy pracy oraz wyzwaniach płacowych rozmawiamy ze Stanisławem Szwedem, wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej.

Reforma urzędów pracy coraz bliżej. "Staże to maszynka do pieniędzy. Nie o to chodzi"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• - Staże stały się maszynką do przerabiania pieniędzy i do wspierania cały czas tych samych pracodawców, którzy nie chcą zaoferować stażystom stałego zatrudnienia. Nie o to w tym chodzi - mówi wiceminister odpowiedzialny za rynek pracy. 

• Zapowiada zmiany nie tylko w stażach. Urzędy Pracy czeka rewolucja. 

• Kiedy miałyby wejść w życie? Jeszcze nie wiadomo, termin determinuje współpraca z resortem zdrowia w sprawie składki ubezpieczenia zdrowotnego.

****** 

Zapowiedział pan, że staże, na które kierują urzędy pracy mają być „bardziej efektywne i tworzyć stałe miejsca pracy”. Jakie konkretne zmiany szykujecie, by taki efekt osiągnąć? Jak na razie stażyści przyjmowani są, jako tania siła robocza. Pracodawcy bez sentymentu wymieniają ich na nowych bezpłatnych pracowników.

Słusznie pani zauważyła, że staże stały się dla niektórych maszynką do przerabiania pieniędzy i do wspierania cały czas tych samych pracodawców, którzy nie chcą zaoferować stażystom stałego zatrudnienia. Nie o to w tym chodzi. Dlatego szukamy takich rozwiązań aby to poprawić. Pojawią się one w nowej ustawie o rynku pracy, nad którą właśnie pracujemy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednym z jej celów jest poprawa efektywności staży. Jak to osiągnąć? Jednym z naszym pomysłów jest docenienie pracodawców, którzy po zakończonym stażu dalej zatrudniają stażystę. Tym samym tworzą nowe miejsca pracy. Oni będą mogli liczyć na większe wsparcie finansowe z naszej strony.

Pracodawcy obawiają się, że narzucicie im obowiązek zatrudniania stażystów. Taki wymóg może ich zniechęcić do korzystania z tego rozwiązania.

Dzisiaj już taki wymóg istnieje. Chcemy w skuteczniejszy sposób docenić tych pracodawców, którzy będą zatrudniać na dłuższe okresy pracy. Z różnych stron otrzymujemy różne opinie w tej sprawie. Musimy znaleźć jak najlepszy instrument. Też zdajemy sobie sprawę, że narzucenie konieczności zatrudniania stażysty musi być korzystne dla obu stron zarówno dla pracodawcy jak i stażysty. Jeśli mamy mówić o konkretnych rozwiązaniach, to jednym z elementów, jaki pojawi się w nowych przepisach będzie zatrudnienie osób długotrwale bezrobotnych. Dla nas w tej chwili stanową oni największy problem do rozwiązania.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Reforma urzędów pracy coraz bliżej. "Staże to maszynka do pieniędzy. Nie o to chodzi"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Michael 2021-01-24 21:31:42

  Dzień dobry! Obecnie potrzebujemy 5 dawców nerki do pilnego przeszczepu, każdy dawca nerki otrzyma rekompensatę w łącznej kwocie 450 000,00 USD. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod adresem: doktor.michaellarry@gmail.com 100% gwarancji.

 • Michael 2021-01-24 21:27:06

  Dzień dobry!! Obecnie potrzebujemy 5 dawców nerki do pilnego przeszczepu, każdy dawca nerki otrzyma rekompensatę w łącznej kwocie 450 000,00 USD. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod adresem: doktor.michaellarry@gmail.com 100% gwarancji.

 • Cel stażu 2018-01-03 23:05:42

  jestem pracodawcą i korzystam z tej formy wspierania zatrudnienia. Osobiście uważam że bezrobotni powinni być kierowani do takich pracodawców co oferują zdobycie nowych umiejętności. Chodzi o to że osoba bez doświadczenia zawodowego nie potrafi wypracować środków pokrywających koszty zatrudnienia. Urzędy pracy powinny wybierać i wspierać tych pracodawców którzy we wniosku deklarują zdobycie wiedzy przez bezrobotnego umożłiwiającą praktyczne zdobycie zawodu. Karygodnie jest marnowanie publicznych środków i kierowanie osób bez pracy do firm które potrzebują stażysty np. do pakowania skarpetek, krojenia pieczywa itp. prac które nie wymagają żadnych umiejętności. Taki stażysta kończy pracę z doświadczeniem równym początkowi podjęcia stażu. Ponadto warunek podpisania umowy o pracę powinien być narzucony i wyegzekwowany przez urząd bezdyskusyjnie. Osobiście stwierdzam że zatrudniam na okres dłuższy niż deklaruje. Byli stażyści u mnie pracują na etacie nie dlatego że spełniam zobowiązania lecz z powodu uniknięcia straty pracownika którego sam osobiście wszystkiego nauczyłem.

 • Rex Kelvin 2017-11-01 08:05:08

  Cześć, Jesteśmy tu po raz kolejny, aby kupić nerki dla naszych pacjentów i zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy każdemu, kto chce ofiarować nerki, aby je uratować i tak Jeśli jesteś zainteresowany byciem dawcą lub chcesz uratować Życie, musisz napisz do nas e-mail poniżej. Jest to okazja, aby być bogatym w porządku, zapewniamy i gwarantujemy 100% bezpieczną transakcję z nami, wszystko odbywa się zgodnie z prawem nakłaniającym dawców nerek. Więc marnuj więcej czasu, uprzejmie napisz do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com Szpital Specjalistyczny Irrua.

 • Karolina 2017-08-25 22:24:52

  Drogi Panie Antonio nie wiem gdzie Pan zaczerpnął takich informacji jakimi Pan dysponuje ale jest Pan w ogromnym błędzie. Z całą pewnością gwarantuje, że nikt z pracowników podczas rozmowy z pracodawcom nie informuję, że dany przedsiębiorca nie musi zatrudniać bezrobotnego stażysty bo to właśnie przez zrealizowanie stażu dla osoby bezrobotnej w skutek czego ma ona podjąć pracę czyli otrzymać zatrudnienie co w efekcie może przyczynić się do efektów urzędu. Pan natomiast głosi że przez to że urząd zagospodaruje środki otrzymuje efekty nic bardziej mylnego.. osoba bezrobotna która ukończywszy staż który miał na celu przyczynić się do przygotowania zawodowego tej osoby do podjęcia pracy a w ostateczności zostaje nadal w szeregach bezrobocia i nadal w rejestracjach urzędu gdzie tu pan widzi efekty urzędowe? Środki otrzymuje urząd ale za efektywne ich wykorzystanie a nie bezsennsowość dlatego urząd dokłada wszelkich starań by Ci stażyści zatrudnienie mieli i pracodawcy mają już teraz obowiązek zatrudnić stażystę po zakończeniu stazu czego dowodem jest składana deklaracja zatrudnienia przy wypełnieniu wniosków o staż. Prawdą jest niestety fakt że często mimo iż deklarują nie wywiązują się ze swoich zobowiązań i tutaj należało by na pewno zaostrzyć karę bądź ustalić odpowiednie sankcję za zlekceważenie swoich obowiązków. Pozdrawiam

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA