Reforma systemu emerytalnego. PiS zlikwiduje OFE?

Premier Beata Szydło w swoim expose zapowiedziała zwiększenie najniższych emerytur, a także dyskusję, a nawet referendum w sprawie dalszego reformowania systemu emerytalnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Reforma systemu emerytalnego. PiS zlikwiduje OFE?

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

23 lis 2015 8:39


- Ta dyskusja wcale nie musi zakończyć się likwidacją II filara i Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) - uważa Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, gość Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24.

PiS zlikwiduje OFE?

- Największą zaletą propozycji PiS jest jej otwartość, to - że trzeba się temu wszystkiemu spokojnie przyjrzeć i przedyskutować. Dopiero po dyskusji będzie ewentualnie wiadomo, czy system OFE ma rację bytu i w jakim zakresie. Możliwe, że trzeba będzie wrócić do poprzedniego rozwiązania, do rozszerzonego OFE, być może będzie i taka konstatacja. Nikt nie przesądza w tej chwili, że OFE już nie będzie - mówi.

Witold Gadomski nie wierzy, aby Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się na rozszerzenie programu OFE. Raczej go zlikwiduje - mówi publicysta ekonomiczny Gazety Wyborczej.

- Sądzę, że PiS na razie nie ma pomysłu na OFE, natomiast może powstać pokusa całkowitej likwidacji tego filaru kapitałowego wtedy, kiedy okaże się, że obietnice wyborcze, które według ostatnich wyliczeń będą kosztowały około 50 mld złotych, czyli ponad 2 procent PKB, nie będą miały finansowania - uważa gość.

Zalety OFE

- Przekazywanie przez państwo pieniędzy do systemu OFE zamiast na bieżącą wypłatę emerytur jest nadal obciążeniem dla budżetu państwa, ale system OFE, w swej obecnej postaci, ma wiele zalet, mimo to jednak może być zlikwidowany - twierdzi Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP.

- Myślę, że jest spore prawdopodobieństwo (likwidacji OFE), nie wierzę, że będzie odwrotnie, oczywiście nie można niczego wykluczyć, ale w to wątpię - uważa.

- Ta część OFE, która w tym momencie została ma pewne wartości. Co prawda jest to wysiłek dla budżetu, ale to idzie bezpośrednio w gospodarkę, w spółki, w ich kapitał, które działają w realnej gospodarce. Z tego punktu widzenia jest to wartość dla gospodarki - zaznacza.

- Jest bardzo możliwe, że ta pozostałość OFE przestanie istnieć, ale to chyba jednak nie jest jeszcze przesądzone, bardzo wiele będzie zależało od tego, jak gospodarka będzie sobie dawała radę w przeciągu kilku lat, czy będzie bardzo duża presja na budżet - wyjaśnia Mariusz Adamiak.

- Jeżeli rząd stanie pod ścianą, jeżeli chodzi o wydatki i dochody, to wydaje mi się, że może sięgnąć po te pieniądze - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.