PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Reforma sądownictwa: Sędziowie oczekują zmian, ale boją się mówić

 • Autor: PAP/AT
 • 19 lip 2017 8:08

Wielu sędziów nie boi się zmian w wymiarze sprawiedliwości, a wręcz ich oczekuje.

Reforma sądownictwa: Sędziowie oczekują zmian, ale boją się mówić
Sędziowie oficjalnie nie chcą się wypowiadać, bo - jak mówią - presja prezesów sądów czy szerzej establishmentu sędziowskiego jest tak duża, że wolą nie ujawniać swoich poglądów pod nazwiskiem(fot.sxc.hu)
REKLAMA

Jak informuje "Nasz Dziennik", dotyczy to zwłaszcza szeregowych sędziów pracujących w sądach rejonowych i okręgowych.

"W przekazie medialnym dominuje obraz powszechnego sprzeciwu środowiska sędziowskiego wobec nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych, jak również wobec projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Padają zarzuty, że rząd chce podporządkować sobie wymiar sprawiedliwości, złamać sędziowską niezawisłość. Ale okazuje się, że te regulacje, przynajmniej w części, mają spore poparcie wśród sędziów. Ci jednak oficjalnie nie chcą się wypowiadać, bo - jak mówią - presja prezesów sądów czy szerzej establishmentu sędziowskiego (sędziów sądów apelacyjnych, SN, KRS) jest tak duża, że wolą nie ujawniać swoich poglądów pod nazwiskiem" - czytamy Naszym Dzienniku".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Ktoś, kto by się odważył publicznie poprzeć propozycje rządowe, ryzykuje środowiskowy ostracyzm, narzucany przez szefów i to, że np. zostanie odrzucona jego kandydatura do awansu z sądu rejonowego do okręgowego" - mówi "Naszemu Dziennikowi" jeden z warszawskich sędziów. "A już na pewno takie obawy muszą mieć młodzi prawnicy, którzy dopiero w ogóle ubiegają się o nominację sędziowską" - dodaje.

"On oraz jego koledzy, z którymi rozmawialiśmy, liczą na to, że PiS przeprowadzi w pierwszym rzędzie reformę sądownictwa dyscyplinarnego, aby z zawodu były usuwane czarne owce, które psują wizerunek wymiaru sprawiedliwości" - czytamy w "Naszym Dzienniku".

"Kiedyś przez trzy lata pracowałem w jednym sądzie z sędzią, który miał postępowanie dyscyplinarne za wypadek drogowy. Mnie przeniesiono do innego sądu, a jego sprawa jeszcze nawet się nie zaczęła" - relacjonuje sędzia z wydziału cywilnego jednego z sądów na Mazowszu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Reforma sądownictwa: Sędziowie oczekują zmian, ale boją się mówić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Roman 2017-07-19 15:45:10

  Bardzo słaby i stronniczy artykuł. W zasadzie tylko opinia, nawet nie mówi konkretnie co miałoby się zmienić. Nie wiem co to ma wspólnego z HR.

 • Dorota 2017-07-19 15:18:53

  Proszę odetchnąć i raz jeszcze spokojnie przeczytać, co napisałam. "w zasadzie je cytując i nie pokazując żadnego innego punktu widzenia".

 • Zeghar 2017-07-19 10:16:09

  No tak, jedynym źródłem informacji ma być Gazeta Wyborcza i Newsweek?

 • Dorota 2017-07-19 09:22:06

  Nie spodziewałam się po Was, że będziecie odwoływać się do artykułów w mediach tak jednoznacznie stronniczych, jak Nasz dziennik, w zasadzie je cytując i nie pokazując żadnego innego punktu widzenia. Rozumiem, że tworzycie newsletter codziennie, co wymaga od Was korzystania z wielu źródeł w krótkim czasie, ale mimo wszystko etyka pracy dziennikarza wymaga przestrzegania pewnych standardów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA